Burmistrz Bogoty Claudia Lopez podjęła decyzję o utrzymaniu na stałe ciclovias, czyli dróg rowerowych wyznaczanych na jezdni w weekendy i święta. Ma to pomóc w rozładowaniu zatłoczonych autobusów BRT. Utrzymane zostały też ograniczenia dla ruchu samochodowego, bo – jak się tam tłumaczy – zanieczyszczone powietrze zaostrza problemy oddechowe, a to groźne w czasie epidemii koronawirusa.
Drogi rowerowe wyznaczane w przestrzeni dla aut, to w Bogocie stała praktyka podczas świąt i weekendów, gdy ruch samochodowy jest mniejszy. Od poniedziałku weekendowe ciclovias o łącznej długości 22 km, na siedmiu trasach w tym na szerokiej Avenida Americas, będą również funkcjonowały w godzinach szczytu w dni powszednie (w godzinach 6.-8. i 17.-19.30). W dużej części mają dublować trasy autobusów BRT Transmillenio, czyli podstawowego transportu zbiorowego w Bogocie.
fot. Felipe Restrepo Acosta, lic. CC A-SA 3.0 UnportedDlaczego? Głównym celem jest rozładowanie zatłoczonych w godzinach szczytu autobusów BRT. Kolumbia w walce z koronawirusem zastosowała podobne środki bezpieczeństwa, co wiele krajów europejskich, w tym Polska, ograniczono ruch graniczny, zamknięto szkoły i uczelnie. Burmistrz Lopez zachęca, by najlepiej zostać w domu, ale ci, którzy do pracy muszą pojechać, są zachęcani, by zrobić to na rowerze.
Dlaczego nie autem, skoro niejeden polski urzędnik widzi dziś w samochodach najbezpieczniejszy środek transportu, a tym, którzy jeżdżą komunikacją miejską proponuje, żeby skorzystali z auta (nie tłumacząc, skąd ma go nagle wziąć)?
Bo koronawirus nie spowodował, że zniknął inny kłopot, czyli zanieczyszczenie powietrza. Ciclovias pierwotnie są właśnie sposobem na walkę ze smogiem, a w Bogocie, z powodu wysokich temperatur, trwa właśnie okres smogowego nasilenia. Burmistrz zwraca uwagę, że większe stężenie smogu powoduje wzrost problemów zdrowotnych związanych z układem oddechowym, a to powoduje więcej osób szukających porady lekarza, no i może być groźne w przypadku złapania koronawirusa.
Utrzymane więc zostały inne obostrzenia dla aut, wprowadzone ponad tydzień temu. Między 6. a 19.30 po ulicach mogą się poruszać tylko auta z parzystymi lub nieparzystymi numerami rejestracyjnymi (w poniedziałek, 16 marca – parzyste). Samochody dostawcze starsze niż 10-letnie nie mogą poruszać się po ulicach w godzinach 6.-12. i 15.-20.