Ciechanów chce po ponad 10 latach naprawić to, co zepsuł w ramach rewitalizacji rynku. Mowa tu o odbetonowaniu głównego placu miasta i zmianie tej przestrzeni w miejsce z dużą ilością zieleni i drzew. Jak na razie samorząd konsultuje zmiany z mieszkańcami, co potrwa do końca bieżącego miesiąca.
Mazowiecki Ciechanów planuje duże zmiany na centralnym placu miasta, noszącym imię Jana Pawła II. Jak możemy przeczytać na stronie samorządu, powierzchnia placu przeszła modernizację w latach 2010-2011. Jej wynikiem było zabetonowanie przestrzeni oraz usunięcie większości obecnej tam ówcześnie zieleni. Miasto przyznało, że inwestycja podzieliła mieszkańców, czego efektem jest chęć zmiany i powrotne zazielenienie tego miejsca.
W tym celu władze Ciechanowa zleciły opracowanie koncepcji zmian w ramach konkursu ogłoszonego w ubiegłym roku. Pierwsze miejsce zdobyła koncepcja autorstwa mgr inż. arch. kraj. Aleksandry Prus i to właśnie ta praca została skierowana do konsultacji społecznych, które trwają od początku lutego bieżącego roku i zakończą się za kilka tygodni, wraz z końcem lipca.
“Koncepcja zakłada rozebranie części istniejącej nawierzchni placu Jana Pawła II i zastąpienie jej roślinnością, aby zwiększyć powierzchnię biologicznie czynną terenu. W projekcie część terenu tworzy strefę parkową z elementami małej architektury (huśtawki, pergole, stoliki rekreacyjne, ławy parkowe, ławki, kosze oraz oświetlenie). W propozycji pojawia się atrakcyjna i bogata roślinność: nowe nasadzenia zieleni, których najważniejszym elementem są wysokie drzewa, nadające przestrzeni charakter parkowy. Pozostałe nasadzenia to krzewy, pnącza i byliny sadzone w grupach. Zieleń nie zakłóca w niej głównych ciągów pieszych oraz istniejących parkingów. Dodatkowo koncepcja zakłada rozebranie nawierzchni wokół istniejących drzew, demontaż krat osłonowych i stworzenie połączonych rabat zamiast punktowych nasadzeń, o łącznej powierzchni 770 m2. W mniejszym stopniu zmieniona miałaby być zachodnia część terenu, uwzględniając istniejący parking tworzący również przestrzeń na potrzeby imprez miejskich” – opisują zmiany władze miasta.
Samorząd podkreśla też, że projekt ma być racjonalny finansowo, co będzie możliwe dzięki częściowemu wykorzystaniu istniejącej infrastruktury.
Głos w ramach konsultacji społecznych można oddać za pomocą strony internetowej lub też stacjonarnie, w siedzibie Urzędu Miasta.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.