5 czerwca w Warszawie odbędzie się Kongres City Matters organizowany przez ZDG TOR oraz Placemakers. Wspólnym mianownikiem tematycznym wydarzenia będzie szeroko rozumiana jakość życia w mieście. Wezmą w nim udział zarówno przedstawiciele samorządów, jak i miejscy aktywiści, polscy i zagraniczni eksperci, architekci, naukowcy oraz przedstawiciele biznesu.
Jednym z wiodących tematów Kongresu City Matters będzie kwestia współpracy między samorządem, inwestorami oraz stroną społeczną. Samorządy coraz częściej organizują dla mieszkańców konsultacje, warsztaty i debaty, jednak nadal ustalenia między urzędem, a inwestorem odbywają się bez ich udziału.
– Aby miasta rzeczywiście odpowiadały na potrzeby ludzi w nich mieszkających i pracujących, zapewniały wysoką jakość życia, niezbędny jest trójstronny dialog oraz wspólne wypracowanie rozwiązań korzystnych dla każdej ze stron. Ważne jest, aby decyzje dotyczące mieszkańców były podejmowane w sposób transparenty, przy ich wiedzy i udziale – mówi Karina Koziej, dyrektorka programowa Kongresu City Matters.
Tę ideę, jako jeden z pierwszych w Polsce, realizuje niedawno rozpoczęty projekt „Osiedla Warszawy”, o którym podczas Kongresu opowie Marlena Happach, dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy. Temu, jak tworzyć wspólne miasto będzie poświęcone także wystąpienie holenderskiej architektki, założycielki ZO!City oraz TransformCity®, Saskii Beer, które otworzy Kongres i będzie wstępem do debaty „Współpraca samorządu, mieszkańców i inwestorów na rzecz tworzenia lepszego miasta”. Uczestnictwo w panelu potwierdził m.in. wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski.
Ważnym tematem będzie również polityka mieszkaniowa. O skutkach specustawy mieszkaniowej, programie Mieszkanie Plus oraz innych rozwiązaniach mających na celu zmniejszenie ubóstwa mieszkaniowego w Polsce będziemy rozmawiać podczas debaty „Mieszkanie dostępne – jak to osiągnąć?”, w której udział weźmie m.in. Artur Soboń, wiceminister w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.
Wśród zagadnień, jakie zostaną poruszone podczas Kongresu znajdują się także kwestie związane z zanieczyszczeniem powietrza, estetyką przestrzeni publicznych, zielenią oraz mobilnością. Postaramy się odpowiedzieć na pytania: Czy możliwy jest w Polsce zakaz wjazdu diesli do centrów miast?, Jak zachęcać do przesiadki z samochodu do komunikacji miejskiej?, Jak zapewnić bezpieczeństwo najsłabszym uczestnikom ruchu drogowego? Na zakończenie Kongresu zostanie powołana Federacja Piesza Polska, w której skład wejdą podmioty działające na rzecz dostosowania miast do potrzeb pieszych.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny dla przedstawicieli stowarzyszeń i inicjatyw zaangażowanych w działania mające na celu poprawę jakości życia w miastach oraz samorządów. Rejestracja uczestników, program oraz więcej informacji o Kongresie na stronie:
www.citymatters.pl.