Od grudnia zeszłego roku siedziby PKP SA i PKP Informatyka mieszczą się w kompleksie biurowym West Station przy dworcu Warszawa Zachodnia. PKP SA, za pomocą swojej spółki deweloperskiej Xcity, zamierza wyłonić prywatnych inwestorów, którzy zagospodarują te działki. To nieliczne lokalizacje, które ostały się z niegdyś śmiałej listy projektów deweloperskich PKP. Umowy inwestorskie mają być zawarte jeszcze w tym roku.
Poprzedni zarząd PKP SA powołał spółkę Xcity Ivestment z myślą o realizacji wielkich projektów deweloperskich na niepotrzebnych, ale zarazem atrakcyjnych terenach kolejowych. Nowo powołana spółka przedstawiała szereg działających na wyobraźnię wizualizacji i wizji, jak mogłyby zmienić się często mocno zaniedbane obszary miast – także w centrach miast. Zdaniem ówczesnego zarządu PKP SA projekty deweloperskie znacznie zwiększają zyski z działki w porównaniu do jej sprzedaży, a funkcjonowanie jednej, nowej spółki miało ułatwić realizację takich przedsięwzięć.
Zostały tylko dwa projektyW październiku 2015 roku Xcity
przedstawiło piętnaście lokalizacji, niemających bezpośredniego związku z prowadzeniem ruchu kolejowego, dla zagospodarowania których spółka zamierzała pozyskać zewnętrznych partnerów. Po zmianie władzy wymieniono też zarządy we wszystkich spółkach kolejowych. Zmieniły się też priorytety. Pod koniec czerwca 2016 r. kierownictwo Xcity podjęło decyzję o
zawieszeniu aż 13 projektów developerskich, w tym tych głównych, jak
Warszawa Włochy,
Centralna Park czy plac OMP w Katowicach. Wyjaśniano to „rewizją strategii deweloperskiej oraz gospodarowania nieruchomościami Grupy PKP”.
Nie zrezygnowano jedynie z dwóch projektów deweloperskich. W zeszłym roku HB Reavis, z którym PKP SA zrealizowały nowy Dworzec Zachodni od strony Alej Jerozolimskich,
ukończył pierwszy biurowiec w ramach sąsiadującego z dworcem kompleksu West Station. W grudniu przeniosły się tam PKP SA, PKP Informatyka i PKP Intercity. Siłą rzeczy spółki kolejowe zwolniły swoje dotychczasowe siedziby. Intercity wynajmowało biura, ale dwa pozostałe podmioty dysponowały własnymi obiektami – PKP SA przy ul. Szczęśliwickiej 62, a PKP Informatyka przy Al. Jerozolimskich 140.
Są pierwsi chętniZakończył się właśnie jeden z etapów wyłaniania inwestorów dla siedzib PKP SA i PKP Informatyka. Inwestorzy zainteresowani uczestnictwem w postępowaniach złożyli biznesową część odpowiedzi na zaproszenie. Jak informuje Xcity, działką przy Szczęśliwickiej zainteresowanych jest osiem podmiotów, natomiast tą przy Al. Jerozolimskich – pięciu inwestorów.
– Cieszy nas tak duże zainteresowanie naszymi projektami. Potwierdza ono atrakcyjność oferty Xcity Investment dla inwestorów. Jest to budujące szczególnie w świetle kolejnych postępowań, których rozpoczęcie mamy zaplanowane na rok 2017 – mówi Marek Chibowski, nowy prezes zarządu Xcity Investment. Zastąpił na tym stanowisku Marka Króla, który złożył rezygnację w listopadzie 2016 r. Wcześniej natomiast Chibowski pełnił m.in. obowiązki prezesa Poczty Polskiej, a obecnie zasiada w radach nadzorczych Poczty, Fundacji Instytut Działalności Religijnej i Fundacji Ziemi Mazowieckiej.
Powstaną biura i mieszkania?
Działka z siedzibą PKP Informatyka wydaje się szczególnie interesująca pod cele biurowe. W pasie sąsiednich działek, wzdłuż linii średnicowej na odcinku od Dworca Zachodniego do pl. Zawiszy, wzniesiono już szereg biurowców. Natomiast na terenie po dawnej siedzibie PKP SA, biorąc pod uwagę zagospodarowanie okolicznych terenów, można się spodziewać inwestycji mieszkaniowych.
Xcity zastrzega, że ostateczny kształt projektów, będzie wynikiem oczekiwań PKP SA oraz propozycji inwestorów wybranych w postępowaniach. – Oceniając propozycje potencjalnych inwestorów, oprócz elementów takich jak opłacalność dla spółki, będziemy również analizować, czy poprawiają atrakcyjność tkanki miejskiej. Zależy nam, by projekty, które po sobie pozostawimy zaspokajały potrzeby mieszkańców współczesnego miasta – zapewnia Marek Chibowski.
Umowy w tym roku
Kolejarze zapowiadają, że w I kwartale 2017 r. zostanie wyłoniona krótka lista inwestorów do prowadzenia rokowań. Umowy inwestycyjne mają zostać natomiast podpisane w III kwartale. Wtedy też poznamy ostateczny kształt i harmonogram projektów.