Na liście dworców do przebudowy znajduje się obiekt w Lublinie. PKP SA zleciły wykonanie dokumentacji projektowej. Zarządca wyjaśnia, że zmodernizowane zostaną instalacje oraz zużyte technicznie „elementy budynku”, który ponadto zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
PKP SA sukcesywnie zlecają wykonanie dokumentacji projektowych dla przebudowy kolejnych dworców kolejowych w Polsce. Na początku czerwca zawarto umowę z firmą Demiurg z Poznania
dla dworca w Lublinie. Jej wartość to 775 tys. zł brutto.
Pojawiają się liczne pytania o sens i zakres prac w przypadku dworca w Lublinie, który znajduje się w relatywnie dobrym stanie. PKP SA przekonują, że ma to sens. – Zmodernizowane będą wszystkie instalacje – wodociągowe i kanalizacyjne, elektryczne, teletechniczne oraz systemy – sygnalizacji pożaru, kontroli dostępu, monitoringu oraz dynamicznej informacji pasażerskiej. Modernizacja obejmie także zużyte technicznie elementy budynku, jak przejście tunelowe, dźwigi osobowe czy też podjazdy dla osób z niepełno sprawnościami – informuje Karolina Kunczik z wydziału prasowego PKP SA. Jak zastrzega, szczegółowy zakres prac może podlegać modyfikacjom wynikających ze zlecanych ekspertyz finansowych. Ponadto dworzec zostanie dostosowany w większym stopniu do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Prace projektowe mają zakończyć się w I kwartale 2020 r. Inwestycja kolejowa – jak zapewniają PKP SA – ma zostać skoordynowana z pracami przy planowanym przez miasto centrum przesiadkowym, które ma powstać w rejonie centrum przesiadkowego.