Przewóz rowerów w pojazdach komunikacji miejskiej od dawna budzi kontrowersje. Niedawno MZA umieściły w zajezdniach i ekspedycjach ulotki, w których przekonują, że to kierowcy mają prawo do decydowania o tym, czy przewieźć rower. ZTM odpowiada: zgodnie z regulaminem pasażerowie mają prawo przewozić rowery, żadne przepisy w Polsce nie wymagają homologowania pojazdów w zakresie przewozu rowerów.
Sprawą zainteresował się Marek Szolc, jeden z radnych. Przysłał w interpelacji zdjęcie kartki umieszczanej przez MZA w zajezdniach i ekspedycjach, skierowanej do kierowców autobusów: „Ty decydujesz, czy rower utrudnia lub nie utrudnia przejścia, stanowi zagrożenie, czy nie stanowi. Bo Ty widzisz, co się dzieje i Ty odpowiadasz za bezpieczeństwo WSZYSTKICH pasażerów. Twoja decyzja jest niepodważalna i ostateczna. Ważne, jeśli zostanie podparta rzeczowymi argumentami”. Zdaniem radnego informacja ta wprowadza w błąd, gdyż sugeruje, że kierowca może odmówić przewozu rowerów wedle własnego uznania – nawet jeśli przewóz odbywa się w oparciu o przepisy porządkowe.
Radnemu odpowiedział Włodzimierz Karpiński, sekretarz m.st. Warszawy, któremu podlega teraz ZTM. Jak poinformował, przewoźnikom przekazano ulotki z wytycznymi w sprawie przewozu rowerów, wózków i hulajnóg. – ZTM zwrócił uwagę operatorów m.in. na to, że pasażer może przewozić w pojazdach WTP rower z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach uchwały. Jednocześnie zalecił operatorom wzmocnienie powyższej tematyki podczas szkoleń pracowników – poinformował Karpiński.
ZTM przypomina, że „zgodnie z obowiązującym przepisami porządkowymi: pasażerowie mają prawo przewozić rowery w pojazdach WTP, za bezpieczny przewóz rowerów odpowiadają pasażerowie. Przepisy nie wymagają w Polsce homologacji pojazdów komunikacji miejskiej w zakresie przewozu rowerów”.
Rower powinien być przewożony na miejscu dla wózków. Jednocześnie rower nie może utrudniać przejścia, zagrażać bezpieczeństwu, powodować ryzyka zanieczyszczenia odzieży innych pasażerów. Jeśli warunki te nie zostaną spełnione, to kierowca – zwłaszcza w przypadku zatłoczenia pojazdu – może zażądać od rowerzysty, by wysiadł z pojazdu. Jednocześnie pierwszeństwo przed rowerem mają wózek inwalidzki i dziecięcy – rowerzysta musi więc ustąpić miejsca osobom na wózku lub z wózkiem dziecięcym, które dopiero wsiadają do pojazdu. „Jeżeli nie ma innego wolnego miejsca, w którym możliwy jest przewóz roweru, wówczas pasażer przewożący rower musi opuścić pojazd” – wskazuje ZTM.
Organizator komunikacji odniósł się tez do kwestii przewozu hulajnóg. „Hulajnoga ma prawo być przewożona w pojazdach WTP, nawet jeśli jest elektryczna. Aktualne przepisy nie regulują w szczególny sposób kwestii przewozu hulajnóg, należy je traktować jako bagaż” – podaje ZTM.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.