Po kilku latach formalności Olsztyn wreszcie zbliża się do ukończenia budowy węzła przesiadkowego Olsztyn Śródmieście. Powstaje zielony plac z ławkami obok przystanku kolejowego o tej samej nazwie, z którego chętnie korzystają pasażerowie pociągów regionalnych.
Mało reprezentacyjny teren, który witał wysiadających pasażerów pociągów zatrzymujących się przy peronie Olsztyn Śródmieście powoli odchodzi w zapomnienie. Teren kończący ulicę 1 Maja przy przejściu podziemnym na Zatorze i nowo utworzonym peronie kolejowym zmienia się już powoli w węzeł przesiadkowy. Na tej drodze było jednak wiele przeszkód.
Pierwsze problemy z realizacją inwestycji pojawiły się już w 2018 roku, kiedy między ulicą Partyzantów a Komendą Wojewódzką Policji, ulicą 1 Maja i torami kolejowymi odnaleziono pozostałości po cmentarzu ewangelickim zlikwidowanym w latach 60. ubiegłego wieku. Po rozpoczęciu pierwszych robót okazało się, że tylko powierzchownie został on zlikwidowany i wciąż są tam elementy nagrobków, a także szczątki osób, które zostały pochowane w XIX i na początku XX wieku. Konieczne były więc uzgodnienia docelowych rozwiązań z Parafią Ewangelicko-Augsburską i Stowarzyszeniem Święta Warmia. Koniec końców odwołanie do wojewody złożył jeden z właścicieli przeznaczonych do wyburzenia garaży, co zmusiło organ wydający zezwolenie na realizację inwestycji, czyli Urząd Wojewódzki, do przeprowadzenia procedury raz jeszcze.
Przypomnijmy, że umowę na roboty z wykonawcą podpisano ostatniego dnia czerwca 2021 roku. W pierwszej kolejności rozpoczęła się budowa sieci kanalizacji deszczowej, którą przerwały wspomniane znaleziska. Po dopełnieniu formalności zimą przystąpiono wreszcie do wyburzania ponad 50 garaży i budynków gospodarczych znajdujących się między ulicami 1 Maja i Partyzantów, wzdłuż torów kolejowych. W tym miejscu wykonane zostaną dojścia piesze i dojazdy do przystanku kolejowego, wraz z siedmioma miejscami krótkoterminowego postoju dla samochodów oraz zagospodarowaniem parkowym upamiętniającym istniejący kiedyś tutaj cmentarz ewangelicki. Nad przebiegiem prac cały czas czuwać będą archeolodzy.
– Przed nami podłączenie kanalizacji deszczowej z ulicy Partyzantów poprzez teren węzła aż na drugą stronę torów, gdzie znajdują się kolektory. Te prace ruszą już jednak wiosną. Dotychczas został już wykonany jeden z odcinków. Z pracami jesteśmy już w obrębie dawnego cmentarza ewangelickiego – mówi Andrzej Karwowski z Urzędu Miasta w Olsztynie. – W późniejszym etapie planujemy roboty upamiętniające, roboty związane z zielenią oraz roboty drogowe. Teren zostanie ucywilizowany i powstanie niewielki park. Uzgadniamy teraz termin oddania prac, który był zakładany na 31 maja, jednak ze względu na późniejsze oddanie terenu budowy, będzie on z pewnością negocjowany – dodaje Karwowski.
Zgodnie z projektem Biura Architektonicznego Gadomscy wykonawca będzie miał za zadanie utworzyć park z elementami upamiętniającymi dawny cmentarz. Powstanie tam m.in. Pawilon Pamięci i lapidarium oraz specjalne ścianki upamiętniające ponad 1300 pochowanych mieszkańców Olsztyna. Nie zabraknie także ławeczek i innej małej architektury oraz miejsca do montażu stacji roweru miejskiego. Dodatkowo wykonane zostaną różnego rodzaju kompozycje i nasadzenia zieleni.
Wartość umowy to ponad 4,6 mln zł brutto, ale w znacznej części uzyskano jej współfinansowanie unijne w projekcie "Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie – łańcuchy ekomobilności", gdyż teren znajduje się na obszarze już zrealizowanej przebudowy ul. Partyzantów.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.