Dworzec autobusowy w Pińczowie jest nieczynny od ponad 10 lat. Po tym jak z placu budowy zszedł poprzedni wykonawca, miasto stara się ponownie przywrócić obiekt do swej pierwotnej funkcji. Trwają więc poszukiwania nowego wykonawcy robót.
Dwóch chętnych zgłosiło się do przetargu w Pińczowie na przebudowę budynku dworca autobusowego, który jest nieczynny dla pasażerów już od ponad 10 lat. Bryła budynku miałaby przejść gruntowny remont. Inwestycja, która jest częścią większego projektu transportowego miasta, była już w toku, jednak poprzedni wykonawca zszedł z budowy. Problemem były braki pracownicze i rosnące koszty budowy, których 8-milionowy kontrakt nie był w stanie pokryć.
Najtańszą ofertę złożyła Spółdzielnia Rzemieślnicza z Buska-Zdroju. Firma za dokończenie robót chce 3,85 mln zł. Drugim oferentem jest Tigma-Bud z Michałowa. Tutaj oferta jest droższa, bo wynosi ponad 4,23 mln zł. Obaj oferenci zadeklarowali udzielenie gwarancji na okres 60 miesięcy.
Dotychczasowa przebudowa dworca została wykonana w ok. 40 proc. Oznacza to, że nowy wykonawca będzie miał nadal sporo do zrobienia. Na wyremontowanym dworcu ma powstać poczekalnia, pokój dla kierowców i toalety. Pozostała część będzie przeznaczona na działalność usługowo-handlową. Obiekt zostanie rozbudowany o dach z konstrukcji stalowej od strony południowo-zachodniej. Do dokończenia zostało także wykonanie wewnętrznych instalacji wodno-kanalizacyjnych, gazowej i sanitarnej, przyłączy wodociągowych oraz systemu wentylacji. Na dachu zaplanowano panele fotowoltaiczne.
Wraz z przebudową dworca zagospodarowana zostanie także przestrzeń wokół. Powstanie plac autobusowy, zatoki autobusowe oraz parking dla 32 samochodów oraz 3 autobusów i 3 busów. Zamontowane będzie oświetlenie, ławki, stojaki na rowery. Pojawi się także zieleń. Inwestycja poprawi komfort pasażerów oczekujących na autobus.
Zamawiający wymaga wykonania robót budowlanych, inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej i uzyskania pozwolenia na użytkowanie w terminie do 12 miesięcy od daty podpisania umowy. Projekt uzyskał 85 proc. unijnego dofinansowania. Warto przypomnieć, że w ramach projektu „Wsparcie multimodalnej mobilności na terenie Gminy Pińczów”, poza przebudową dworca, znalazły się także zadania związane z zakupem
dwóch nowych autobusów hybrydowych do uruchomienia w gminie komunikacji miejskiej i budową ścieżek rowerowych o długości około 4,5 km wraz z utworzeniem miejskiej wypożyczalni rowerów.