PKP SA, wspólnie z biurem programu Niepodległa, w hali dworca Warszawa Centralna zorganizowało wystawę „Start”, przedstawiającą kolorowe rzeźby olimpijczyków. Ekspozycję można oglądać do końca lutego.
Wystawa Start składa się z naturalnych rozmiarów rzeźb w wyrazistych kolorach olimpijskich. Wśród przedstawionych postaci można znaleźć mistrzów sportu z ostatnich 100 lat. Rzeźby powstały jako wydruki 3D, które następnie poddano obróbce rzeźbiarskiej. Sportowców można zobaczyć w pozach charakterystycznych dla uprawianej przez nich dyscypliny. Jak podaje organizator, wystawa to „hołd dla tych, którzy dostarczają kibicom mnóstwa emocji i łączą ich we wspólnym przeżywaniu radości sukcesów i smutku niepowodzeń”.
Autorzy rzeźb to Sebastian Lautsch i Maciej Hrynyszyn. Obaj twórcy wykorzystywali swoje doświadczenie m.in. podczas tworzenia serialu „Wiedźmin”. Pierwszy z nich modelował postaci, drugi pracował przy efektach specjalnych.
Wystawa na Dworcu Centralnym to już trzecia odsłona Startu – oficjalny wernisaż odbył się 11 października 2021, w przeddzień 102. rocznicy powołania Polskiego Komitetu Olimpijskiego, kiedy to wystartowała polska historia olimpijska. Obecna edycja nawiązuje do rozpoczynających się 4 lutego 2022 roku XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Polacy startują w zimowych igrzyskach olimpijskich od pierwszej edycji – już na przełomie stycznia i lutego 1924 roku rywalizowali w francuskim Chamonix. Na pierwszy medal trzeba było jednak czekać ponad 30 lat – brąz zdobył w 1956 roku Franciszek Gąsienica Groń w kombinacji norweskiej. Pierwszym Polakiem szczycącym się zimowym tytułem mistrza olimpijskiego został skoczek narciarski Wojciech Fortuna w 1972 roku. Łącznie Polska ma w swoim dorobku 22 medale zimowych igrzysk (7 złotych, 7 srebrnych, 8 brązowych). Ciekawostkę stanowi fakt, że Polska jest jednym z krajów, które wzięły udział we wszystkich edycjach tego święta sportu.
W przestrzeni Dworca Centralnego na gości czekają:
- Adam Małysz (skoczek narciarski),
- Tomasz Majewski (lekkoatleta),
- Halina Konopacka (lekkoatletka),
- Jerzy Kulej (bokser),
- Janusz Kusociński (biegacz),
- Ryszard Szurkowski (kolarz),
- Hubert Wagner (siatkarz i trener siatkarski),
- Anita Włodarczyk (lekkoatletka).
Wystawa będzie dostępna od 27 stycznia do 28 lutego. Więcej postaci można poznawać na wystawie planszowej Start. Z udostępnionych bezpłatnie plików może skorzystać każdy – wystarczy je pobrać, wydrukować plansze w dowolnym formacie między A4 a B1 i zaprosić widzów na ekspozycję. Dzięki temu wystawa może zagościć w całej Polsce, w lokalnych instytucjach kultury, jednostkach samorządu terytorialnego, szkołach czy organizacjach pozarządowych (przy zastrzeżeniu wykorzystania do celów niekomercyjnych).
Organizatorami projektu są Biuro Programu „Niepodległa” oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt przygotowany został przy wsparciu Mecenasa Wystawy – PKN Orlen. Patronatem honorowym wystawę objęły Polski Komitet Olimpijski oraz Polski Komitet Paraolimpijski. Wystawę na Dworcu Centralnym wspiera PKP SA.