Od 8 stycznia komunikacja autobusowa i trolejbusowa obsługuje już nowy dworzec metropolitalny Lublin. W piątek 12 stycznia dołączyły też autobusy lokalne, regionalne i międzymiastowe. W weekend 12-13 stycznia przewidziano dni otwarte z szeregiem atrakcji dla mieszkańców.
Od 8 stycznia zespół przystankowy Dworzec Gł. PKP zmienił nazwę na Dworzec Lublin. Wydłużono tutaj linie 2. 5, 22, 24, 52 i 74, a także przekierowano linie 1, 13, 30, 34, 45, 154, 161 i N3. Szczegółowe informacje na stronie dworca. Natomiast od 12 stycznia z nowego Dworca Lublin realizowane są kursy linii lokalnych, regionalnych i międzynarodowych. Dzisiaj takie podróże będą odbywać się w ponad 30 kierunkach.
– Dworzec Lublin to strategiczna inwestycja ostatnich lat dla naszego miasta i całego regionu, a jego otwarcie to ważny moment oraz powód do dumy i radości. Dlatego wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami chcemy świętować to wyjątkowe wydarzenie. Dni Otwarte będą okazją do zaprezentowania ekologicznej i nowoczesnej przestrzeni komunikacyjnej, która powstała dzięki wsparciu funduszy europejskich. Obok nowoczesnego budynku powstały perony dla autobusów i busów oraz nowy układ drogowy, który usprawni ruch i dostęp do nowego obiektu. Serdecznie zapraszam wszystkich do udziału w weekendzie pełnym atrakcji na Dworcu Lublin – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin. Dni Otwarte odbędą się w sobotę i niedzielę (13 i 14 stycznia) w godz. 12.00-18.00 na terenie Dworca Lublin.
Dworzec Lublin w jednym miejscu integruje komunikację miejską oraz pozamiejską autobusową, busową i transport kolejowy. Trzykondygnacyjny budynek ma powierzchnię użytkową ok. 18 tys. m2 i garaż podziemny typu Park&Ride. W pobliżu obiektu zlokalizowane są perony dla autobusów i busów z efektownym szklanym zadaszeniem wspartym na filarach. W niedalekiej odległości od Dworca Lublin, wykonano obszerny parking ze 122 miejscami postojowymi dla autobusów i busów oczekujących na odjazd. Nie zabrakło również monitoringu, oświetlenia oraz instalacji Hotspot. Na Dworcu Lublin obsługa pasażera odbywać się będzie z wykorzystaniem inteligentnych systemów transportowych (ITS), w szczególności systemów informacji pasażerskiej i przystankowej. Innowacyjnym rozwiązaniem jest użytkowy dach w formie tarasu widokowego z przestrzeniami rekreacyjnymi, wypoczynkowymi oraz traktami spacerowymi i parkiem liniowym.
Całkowita wartość projektu to prawie 340 mln zł, z czego ponad 195 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy europejskich. Poza budynkiem Dworca, projekt unijny obejmował także inne zadania – budowę nowego zjazdu z ul. Lubelskiego Lipca ‘80 do ul. Dworcowej oraz budowę łącznika ul. Dworcowej i al. Piłsudskiego, jak również rozbudowę ul. Krochmalnej o parking dla autobusów i busów oczekujących na odjazd z Dworca Lublin wraz z budynkiem socjalno-technicznym dla obsługi Dworca, z częścią socjalną przeznaczoną dla kierowców.