Dworzec kolejowy Wrocław Nadodrze został sprzedany przez Polergio. Nowym nabywcą została firma DL Invest Group XLVII z Katowic, która zakupiła nieruchomość za niespełna 15 milionów złotych. Nowy właściciel zdradza nam jakie ma plany wobec budynku, a także kiedy można spodziewać się rozpoczęcia prac.
Dworzec kolejowy Wrocław Nadodrze znajdujący się przy stacji o tej samej nazwie, długo był w posiadaniu Polregio, jednak kilka tygodni temu został sprzedany przez kolejową spółkę za niespełna 15 milionów złotych. Nowym właścicielem obiektu została firma DL Invest Group XLVII z Katowic. Jak możemy
przeczytać na oficjalnej stronie wrocławskiego magistratu, na sprzedaż zostało wystawione prawo użytkowania wieczystego oraz prawo własności budynków wchodzących w skład kompleksu dworcowego.
Nie tylko budynek dworca
Co wchodzi w skład zespołu nieruchomości?
“Należą do nich: dworzec o powierzchni ponad 5,5 tys. mkw., który został wzniesiony w 1868 r., a także budynek biurowy z wiatą o powierzchni ponad 18 mkw. oraz budynek ekspedycji towarowej o powierzchni ponad 370 mkw. – oba wybudowane w 1921 r. W skład nieruchomości wchodzi również sieć wodociągowa i kanalizacyjna, droga, chodniki dla pieszych, mur oporowy, plac ładunkowy, dwie rampy, oświetlenie oraz płot metalowy z bramą” – czytamy na stronie wroclaw.pl.
Sam budynek jest drugim co do wielkości dworcem we Wrocławiu, a w 1977 roku został on wpisany do rejestru zabytków.
Handel, biura, gastronomia oraz usługi
Jakie plany wobec nieruchomości ma więc jej nowy właściciel? – Wrocław Nadodrze to projekt wyjątkowy, który z jednej strony stanowi dużą wartość historyczną, a z drugiej ma duży potencjał bycia wartością dodaną dla miasta w przyszłości. Chcemy przywrócić temu obiektowi blask i uwypuklić jego charakterystyczne cechy wprowadzając jednocześnie do jego wnętrz nowe funkcje. Znajdą się tam przestrzenie przewidziane pod biura, działalność handlową, gastronomiczną i usługową – mówi nam przedstawiciel firmy DL Invest Group XLVII, Robert Borowicz.
Jako dobry przykład tego, w jaki sposób firma podchodzi do historycznych budynków, Robert Borowicz podaje udaną
rewitalizację dawnej Poczty Głównej oraz budynku Giełdy Zbożowej w Gliwicach. Borowicz mówi też, że w tych zrewitalizowanych przestrzeniach swoje siedziby znalazły różnorakie firmy jak również kawiarnie oraz restauracje.
Prace mają ruszyć w ciągu dwóch lat
– Jest to wieloletni projekt wymagający starannych przygotowań. Rozpoczęcia prac remontowych i adaptacyjnych należy się spodziewać na przestrzeni około dwóch lat – odpowiada przedstawiciel nowego właściciela, mówiąc o terminach w jakich mogłaby rozpocząć się inwestycja związana z zabytkowym wrocławskim dworcem.
Co ważne, w budynku zostanie utrzymana funkcja dworcowa, którą przedstawiciel nowego właściciela określa wręcz jako jedną z zasadniczych części tego projektu. Zdaniem Borowicza, pracownicy firm mających siedzibę w zrewitalizowanym dworcu będą mogli dojeżdżać do pracy koleją, a inni pasażerowie skorzystają też z oferty gastronomicznej i kawiarnianej, planowanej do uruchomienia w budynku.