Już niedługo do Tyskich Linii Trolejbusowych dostarczone zostaną dwa elektrobusy, które w połowie ubiegłego roku zostały zamówione razem z infrastrukturą do ładowania. Pojazdy zostały wyprodukowane przez firmę Solaris Bus & Coach, której trolejbusy stanowią 100% taboru TLT.
Elektrobusy są oczywiście niskopodłogowe, na swój pokład zabiorą 80 pasażerów, 28 na miejscach siedzących, z czego 12 dostępnych jest bezpośrednio z niskiej podłogi. Komfort podróży zapewnią wygodnie siedzenia marki Ster z miękką wkładką i dedykowaną tapicerką, na której znajdziemy herb miasta Tychy oraz logo Tyskich Linii Trolejbusowych. Nie zabrakło również klimatyzacji przestrzeni pasażerskiej, a także systemu zewnętrznego doświetlenia wszystkich wejść.
Każdy z pojazdów wyposażony jest w cztery moduły baterii o łącznej pojemności 160 kWh. Producentem zeroemisyjnego napędu jest firma Medcom, która od lat tworzy współpracuje z TLT w zakresie napędów trolejbusowych. Ładowanie baterii może się odbywać na dwa sposoby – za pomocą pantografu odwróconego lub przez złącze plug-in. Elektrobusy nie mają klasycznego silnika w zabudowie klatkowej, znanego z m.in. z trolejbusów kursujących po Tychach. Zastosowano tutaj oś napędową ze zintegrowanymi silnikami marki ZF.
Warto zauważyć, że są to pierwsze w Polsce autobusy elektryczne wyposażone w system ogrzewania zasilany CNG. Dzięki temu wyeliminowany został problem stosowania oleju opałowego, który psuł efekt ekologiczny. Zastosowane przez firmę Solaris rozwiązanie sprawia, że pojazdy są w pełni ekologiczne i przyjazne środowisku.
System informacji pasażerskiej w elektrobusach przygotowany został przez firmę Zaklad Elektroniczny Sims, której urządzenia zarządzają już wszystkimi trolejbusami TLT. Oprócz kompletu tablic o wysokiej rozdzielczości; czołowej z modułem RGB, dwóch tablic bocznych, w tym jednej dla niedowidzących z modułem RGB, tylnej, wewnętrznego ekranu LCD 23’ zainstalowanego na kabinie kierowcy, pojawiła się tutaj nowość – wisząca pod sufitem tablica wewnętrzna TML wykonana w całości w technologii RGB.
Do kompletu oczywiście zapowiedzi przystanków, bramki liczące, łączność WiFi i GSM, monitoring wewnętrzny oraz zewnętrzny, system rejestracji parametrów jazdy i raportowania tych informacji. Całością steruje autokomputer SIL2, którego oprogramowanie zostało dostosowane do potrzeb Tyskich Linii Trolejbusowych. System przystosowany jest w całości do pracy autonomicznej, niewymagającej ingerencji kierowcy w ciągu dnia.
Elektrobusy pojawią się w Tychach już niedługo. Równolegle prowadzone są prace związane z budową infrastruktury do ładowania pojazdów. Po przeprowadzeniu formalnych odbiorów i zarejestrowaniu pojazdów, a także uruchomieniu zakontraktowanych ładowarek, "elektryki" rozpoczną kursowanie.
Docelowo, zgodnie z założeniami projektu, w ramach którego pojazdy zostały zakupione, mają trafić do obsługi linii 291, relacji Tychy Dworzec PKP – Szpital Wojewódzki. Będą się oczywiście pojawiały także na liniach trolejbusowych, stąd ich sympatyczne żółto-zielone malowanie, charakterystyczne dla TLT.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.