Expo 2020 w Dubaju to nie tylko pawilony przygotowane przez poszczególne państwa, ale także tematyczne. Jednym z robiących największe wrażenie jest Alif, czyli Pawilon Mobilności. Zobaczcie, jak wygląda.
Budynek, w którym znajduje się pawilon mobilności został zaprojektowany przez pracownię Foster + Partners. Podstawowym założeniem było stworzenie przestrzeni, która pomieści trzy części wystawy poświęconej mobilności. Zdecydowano się więc na plan przypominający koniczynę. Z zewnątrz architekci starali się nawiązać do prezentowanej tematyki – fasada inspirowana chromowanymi zderzakami samochodów i skrzydeł samolotów ma przywoływać złudzenie ruchu.
Sam pawilon wziął swoją nazwę od pierwszej litery arabskiego alfabetu. I od osiągnięć świata arabskiego zaczynamy jego zwiedzanie.
Na początku wszyscy chętni do zwiedzania zapraszani są do pomieszczenia, na środku którego ustawiona został instalacja przedstawiająca dziewczynę w czerwonej sukience z ręką wyciągniętą ku niebu. Dopiero po zebraniu całej grupy (obecnie ze względu na pandemię to ok. 40 osób) okazuje się, że pomieszczenie jest, jak zapewniają organizatorzy, największą na świecie windą. Zawozi ona zwiedzających na samą górę budynku. Schodząc rampami, poznajemy historię, teraźniejszość i przyszłość mobilności.
Pawilon Mobilności na @expo2020dubai robi wrażenie. Zaczynamy od wjazdu na najwyższą kondygnację, a potem schodzimy rampami poznając historię mobilności. Ciekawa multimedialna prezentacja, tylko szkoda, że taka oderwana od transportowej rzeczywistości świata. @ExpoPL#expo2020pic.twitter.com/Hfc2bY1DV5
Pierwszym elementem robiącym duże wrażenie są dziewięciometrowe, siedzące postacie. Wśród nich znajdują się Muhammad Ibn Battuta – arabski podróżnik z XIV w. uważany za jednego z najwybitniejszych w okresie średniowiecza, oraz Ahmad ibn Mājid – kartograf i nawigator z XV urodzony w Ras al-Chajma obecnie wchodzącej w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Dalej instalacja nabiera zdecydowanie bardziej multimedialnego charakteru. Możemy więc oglądać i przysłuchiwać się nagraniom opowiadającym o historii transportu, ale też wybiegającymi w przyszłość do kolonizacji Marsa i upowszechnienia sztucznej inteligencji.
Niestety poza Expo sytuacja wygląda zdecydowanie mniej atrakcyjnie niż w Pawilonie Mobilności. Zjednoczone Emiraty Arabskie, co zapewne nie powinno zaskakiwać, to państwo, którego transport opiera się na ruchu kołowym. Na tereny Wystawy Światowej doprowadzono wprawdzie linię metra, ale zakłada się, że obsłuży ona ok. 18% gości. Dla większości przygotowano więc parkingi tak wielkie, że mają swój własny autobusowy system dowozu gości do najbliższego wejścia na Wystawę Światową.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.