Niemal jedna czwarta podróżujących FlixBusem w Polsce wyraża niezadowolenie z obecnego stanu dworców autobusowych i przystanków. Poprawa jakości tych miejsc może znacząco zwiększyć zainteresowanie transportem autobusowym i wspierać zrównoważony rozwój transportu dalekobieżnego. Flix apeluje do władz o inwestycje w infrastrukturę autobusową, aby utrzymać atrakcyjność podróży zbiorowych i przyspieszyć rozwój ekologicznych form transportu.
CEO Flixa, André Schwämmlein, odniósł się do tej kwestii przed Europejskim Tygodniem Mobilności, inicjatywą promującą bardziej ekologiczne formy transportu – Autobusy są kluczowym elementem dekarbonizacji transportu, jednak równie istotna jest odpowiednia infrastruktura. Dworce autobusowe powinny być przyjazne dla pasażerów, oferować zadaszenie, dostępne toalety, miejsca do siedzenia czy możliwość zakupu przekąsek i posiłków. Zapewniając wysoką jakość dworców i przystanków lokalne władze mogą wspomóc nas w przekonywaniu pasażerów do rezygnacji z samochodów na rzecz bardziej ekologicznych środków transportu.
Problemy z jakością dworców
Chociaż większość pasażerów ocenia infrastrukturę dworcową pozytywnie, niemal jedna czwarta uważa, że jej jakość jest „słaba” lub „bardzo słaba”. Główne problemy zgłaszane przez pasażerów to brak poczucia bezpieczeństwa (22%), brak zadaszenia (21%), niedostateczna liczba toalet (16%) oraz brak miejsc do siedzenia (11%).
Niska jakość dworców i przystanków wpływa na wybór środka transportu, co ma istotne znaczenie w rozwoju transportu zbiorowego. Unia Europejska podkreśla, że dobrze zorganizowane dworce zwiększają atrakcyjność transportu publicznego, a badania potwierdzają, że jakość infrastruktury dworcowej może odgrywać kluczową rolę w decyzji o wyborze autobusu.
Rola dworców w zrównoważonym podróżowaniu
Flix apeluje do władz lokalnych, aby inwestowały w infrastrukturę i zwracały uwagę na jej funkcjonalność, gdyż może to przekonać większą liczbę osób do korzystania z transportu zbiorowego, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia emisji CO2.
– Każdy pasażer, który decyduje się na podróż samochodem prywatnym zamiast transportem zbiorowym, to nie tylko strata dla środowiska, ale także dla lokalnych społeczności. Bezpieczne i wysokiej jakości dworce mogą odegrać kluczową rolę w utrzymaniu podróżnych przy transporcie publicznym, wspierając naszą wizję zrównoważonego podróżowania – mówi Schwämmlein.
– Naszym celem jest zapewnienie pasażerom jak najlepszych warunków podróży, a dworce autobusowe odgrywają w tym kluczową rolę. Apelujemy do władz krajowych o zwiększenie inwestycji w infrastrukturę, jednocześnie licząc, że Unia Europejska wprowadzi wyższe standardy i zapewni równe warunki w różnych krajach – dodaje.
Transport zbiorowy = mniejsze emisje CO2
Flix, apelując do władz o inwestycje w infrastrukturę autobusową, realizuje swoją wizję zapewnienia zrównoważonego i dostępnego cenowo transportu dla każdego. Firma dąży do osiągnięcia zerowej emisji netto w Europie do 2040 roku, a globalnie do 2050 roku, poprzez modernizację floty swoich partnerów z wykorzystaniem alternatywnych napędów i paliw. Już teraz Flix pomaga podróżnym w dokonywaniu bardziej ekologicznych wyborów, oferując rozwiązania transportowe o niższym śladzie węglowym.
W 2023 roku usługi Flix pomogły uniknąć emisji 1,1 miliona ton CO2, co dowodzi, że transport zbiorowy odgrywa kluczową rolę w walce z kryzysem klimatycznym. FlixBus, z flotą autobusów spełniających normy Euro VI, emituje średnio 27,8 g CO2 na pasażera na kilometr, czyli ponad pięć razy mniej niż emisje generowane przez prywatne samochody.
Efektywna sieć autobusowa wspiera zarówno społeczności lokalne, jak i zrównoważoną turystykę, umożliwiając podróżowanie do mniej dostępnych obszarów bez konieczności korzystania z samochodów. W 2023 roku 31% miejsc docelowych FlixBusa na świecie to obszary zamieszkiwane przez mniej niż 20 000 osób.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.