Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku poinformował wczoraj, iż opracowany został projekt „Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Miasta Gdańska na lata 2014-2030” (tzw. Plan transportowy). Dokument, zawiera m.in. kluczowe dla wielu osób, mieszkańców oraz instytucji informacje o planowanych strategicznych działaniach Miasta w sferze zrównoważonego publicznego transportu zbiorowego.
Projekt Planu został udostępniony na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku: www.gdansk.pl/bip, jak również na oficjalnej stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku: www.ztm.gda.pl. Jednocześnie dokument został w dniu wczorajszym wyłożony do publicznego wglądu do dnia 04 lutego 2014 r. w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, ul. Na Stoku 49, gdzie można zapoznać się z jego treścią we wszystkie dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 7.00 do 15.00.
Plan transportowy na wstępie kolejno omawia determinanty rozwoju sieci publicznego transportu zbiorowego na terenie Gdańska. Następnie możemy zapoznać się z oceną oraz prognozą potrzeb przewozowych (przyszłego popytu), a także z opisem istniejącej, jak i planowanej sieci komunikacyjnej, obsługiwanej przez lokalny system transportu miejskiego w ramach przewozów o charakterze użyteczności publicznej.
W kolejnej części dokumentu, poświęconej preferencjom pasażerów, zaprezentowano m.in (w czytelnie skonstruowanej tabeli), wszechstronną i mającą charakter ekspercki ocenę realizacji postulatów przewozowych w transporcie publicznym na obszarze Gdańska i gmin ościennych, wraz z równoczesnym określeniem precyzyjnych zaleceń, dotyczących jej poprawy. Ponadto, w osobnym podrozdziale zwrócono uwagę na szczególne potrzeby podróżnych z ograniczoną mobilnością, wyznaczając przy tym minimalne wymogi w wyposażeniu pojazdów.
Na dalszych stronach przedstawiono organizację rynku przewozów. [We fragmencie poświęconym integracji usług publicznego transportu zbiorowego, zidentyfikowano zaś działania w zakresie kształtowania oferty przewozowej, które stanowić będą przedmiot ZTM w Gdańsku i MZKZG].
Końcową, aczkolwiek kluczową dla przyszłości lokalnego transportu miejskiego część Planu Transportowego dla Miasta Gdańska wypełniają informacje nt.:
- Pożądanego standardu usług przewozowych w przewozach o charakterze użyteczności publicznej;
- Kierunków rozwoju transportu publicznego;
- Przyjętych zasad planowania oferty przewozowej publicznego transportu zbiorowego;
- Planowanej oferty przewozów użyteczności publicznej w Gdańsku i gminach ościennych.
Jak wyjaśnia na swojej stronie zarządca transportu wyłożenie dokumentu daje zainteresowanym stronom możliwość wpływu na jego kształt poprzez zgłaszanie uwag i wniosków, a także merytorycznie uzasadnionych propozycji zmian. Opinie wraz z wnioskami/uwagami/propozycjami zmian dotyczącymi projektu Planu transportowego będą przyjmowane wyłącznie pisemnie z podaniem imienia i nazwiska oraz adresu zamieszkania, na specjalnie przygotowanym formularzu, którego wzór dostępny jest na podanych stronach internetowych oraz w miejscu wyłożenia dokumentu.
W komunikacie czytamy także, iż wypełnione formularze można przekazywać do dnia 4 lutego 2014 r. w następującej formie:
- drogą korespondencyjną na adres: Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, ul. Na Stoku 49, 80-874 Gdańsk (liczy się data wpływu),
- drogą elektroniczną na adres: plantransportowy@ztm.gda.pl, wpisując w tytule wiadomości „Opinia do projektu planu transportowego”,
- bezpośrednio w sekretariacie Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, ul. Na Stoku 49, 80-874 Gdańsk, pierwsze piętro, pokój nr 112, w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00.
Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku ponadto informuje, iż zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym, organizator publicznego transportu zbiorowego rozpatruje w/w opinie, a w przypadku uznania za zasadne wniosków w nich zawartych, dokonuje stosownych zmian w projekcie planu transportowego.