Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska prowadzi postępowanie przetargowe dotyczące opracowania dokumentacji projektowej na wydłużenie peronów tramwajowych na odcinku od Traugutta do przystanku Wojska Polskiego. Część z nich zamieni się we wspólne, tramwajowo-autobusowe przystanki. W postępowaniu wpłynęła jedna oferta, która jednak przekracza budżet zamawiającego.
Inwestycja ma objąć przystanki: Opera Bałtycka, który ma zostać wykonany w docelowej formie, a więc przystanku tramwajowo-autobusowego, Jaśkowa Dolina, Galeria Bałtycka, Wojska Polskiego, Politechnika - w każdym przypadku przystanki w obu kierunkach, a także przystanek Traugutta w kierunku centrum, który ma zostać wykonany w standardzie peronu tramwajowo-autobusowego i ma mieć długość 95 metrów. Pozostałe perony, zgodnie z sugestiami ZTM Gdańsk, mają mieć co najmniej 80 metrów długości.
ZTM zwrócił również uwagę na to, że przebudowa zespołu przystankowego Opera Bałtycka będzie wymagać wydłużenia obecnego trzytorowego odcinka.
Jak czytamy w opisie zamówienia, jego celem jest “poprawa przepustowości linii tramwajowych, umożliwi to zwiększenie prędkości komunikacyjnej w związku z obsługą co najmniej dwóch tramwajów jednocześnie na jednym przystanku co będzie pozwalało na odjazd w ciągu tego samego cyklu sygnalizacji świetlnej”. Ponadto miasto planuje
zakupić długie, ponad 40-metrowe tramwaje, które miałyby obsługiwać nowy odcinek sieci, a więc
trasę Gdańsk Południe – Wrzeszcz.Projektanci mają uwzględnić inne planowane inwestycje na tym obszarze, a więc budowę dwóch odcinków tras tramwajowych, z
Górnego Tarasu do Wrzeszcza, w ramach którego wydłużone mają zostać perony na przystanku Miszewskiego oraz
budowę torowiska do dworca Gdańsk Wrzeszcz, w ramach którego zostaną wydłużone perony przystanku Klonowa.
Czas na realizację zamówienia to 78 tygodni od zawarcia umowy.
W postępowaniu właśnie minął termin składania ofert. Gdańska spółka otrzymała w nim tylko jedną ofertę, autorstwa firmy YLE Inżynierowie, która wyceniła realizację całości prac na niespełna 1,582 mln złotych brutto. Budżet zamawiającego jest mniejszy i wynosi 1,024 mln złotych brutto.