Gdynia chce sprawdzić kolejny rodzaj napędu, jaki może mieć zastosowanie w jej miejskich autobusach. W tym celu w mieście rozpoczęły się właśnie testy zupełnie nowego autobusu wodorowego marki Caetano. Jest to debiut tego pojazdu w Polsce.
O tym, czy rozwój technologii wodorowej poszedł już na tyle do przodu, aby realnie „podbijać” np. flotę pojazdów komunikacji miejskiej chce przekonać się Gdynia. Testy nowego autobusu wodorowego odbędą się w ciągu najbliższych dwóch dni. Miasto podjęło współpracę z organizacją Hydrogen Europe, aby przetestować takie rozwiązanie w praktyce i zweryfikować możliwości na przyszłość.
Wodorowy autobus pierwszy raz na ulicach Gdyni
W poniedziałek, 4 września na molo Południowym w Gdyni pojawił się autobus Caetano – pojazd, który powstał właśnie z myślą o wprowadzeniu napędów wodorowych na linie autobusowe w całej Europie. Stąd nowoczesny autobus wyruszył w swoją pierwszą gdyńską trasę – ulicami Śródmieścia, w parze z pozyskiwaniem danych i informacji, które pozwolą dokładniej przeanalizować jego wydajność i koszta użytkowania w miejskiej przestrzeni.
Gdyńskie przejazdy to zresztą prawdziwa kopalnia wiedzy dla inżynierów, bo to właśnie tutaj występują m.in. specyficzne warunki terenowe(podjazdy), które solidne sprawdzą niezawodność i efektywność nowego napędu.
- Dosyć dawno rozpoczęliśmy nasze zainteresowanie wodorem, który miałby służyć komunikacji publicznej. To nasz kolejny krok w stronę obniżania śladu węglowego, w stronę zeroemisyjności. Cieszymy się, że akurat taki autobus, Caetano, jest testowany w Gdyni jako pierwszym polskim mieście. Musimy zaczekać, aż całkiem dostępna będzie infrastruktura tankowania, bo nabywanie tego rodzaju pojazdów, póki nie mamy do niej bezpośredniego dostępu byłoby nieroztropne, ale liczę, że wydarzy się to w niedługim okresie – mówiła podczas prezentacji autobusu Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Testują w całej Europie
Pojazd to produkt portugalskiej firmy, która współpracuje w kwestii promocji wodorowych napędów m.in. z organizacją Hydrogen Europe, Nexus Consultants czy niemieckim Messer Groupe. Wizyta w Gdyni to zresztą element szerszej inicjatywy, tzw. polskiego etapu projektu JIVE – cyklu prezentacji i testów wodorobusów w różnych miejscach Europy, aby dawać lokalnym władzom podgląd na to, jak funkcjonuje i jakie możliwości daje obecnie ta technologia.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.