Warszawski Ikarus 260.04 z klocków Lego? To możliwe, jeśli propozycja zdobędzie 10 tys. głosów poparcia na stronie Lego Cuusoo, zbierającej pomysły na nowe zestawy popularnych klocków. Ikarusowi brakuje w tej chwili blisko 6 tys. głosów.
Od 2011 r. już każdy może zgłosić pomysł na nowy zestaw klocków lego. Jeśli tylko dana propozycja na
stronie projektu Lego Cuusoo zdobędzie wystarczającą liczbę głosów (10 tys.), to grupa Lego rozważy opcję jej produkcji. Zimowa edycja naboru projektów zakończyła się na początku stycznia, kolejna upływa w maju br.
W tej edycji jest też polski akcent. Mateusz Wawrowski, miłośnik komunikacji miejskiej z Poznania, przygotował
model autobusu Ikarus 260.04. Pojazd w skali 1:25 został zbudowany z ponad 1500 klocków. Miniaturowy autobus zawiera m.in. swobodnie otwierające się drzwi, a we wnętrzu znajdują się 22 siedzenia, kabina kierowcy, trzy czerwone kasowniki. Kabina wyposażona jest w kierownicę, gaśnicę, prędkościomierz, skrzynię biegów i kubek z herbatą.
Autobus, w kremowym malowaniu, posiada na burcie warszawską syrenkę i numer boczny 289 – model wzorowany jest bowiem na pojeździe, który od 2007 r. znajduje się w
zbiorach warszawskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Autobus ten pochodzi z 1982 roku i przez 25 lat służył stołecznej komunikacji.
Od końca 2013 r. Ikarusy już nie są eksploatowane w Warszawie.
W tej chwili (stan na południe, 23 stycznia) projekt zdobył ponad 6000 głosów poparcia. – Wyobrażam sobie, że ten autobus musi być stabilną częścią warszawskiego życia miejskiego. Odrobiłeś pracę domową związaną z historią, jak i projektem. To świetny dodatek do jakiegokolwiek miasta Lego – komentuje zespół Lego Cuusoo, który podkreśla co prawda, że model wygląda na nieco duży względem typowej skali Lego. – Niemniej jednak przyjęta skala pozwala na uchwycenie uroku i charakteru tego ikonicznego warszawskiego autobusu, począwszy od okrągłych świateł przednich, a skończywszy na kształcie zderzaków – piszą przedstawiciele Lego.
Ikarus znajduje się na szóstym miejscu. Pierwsze trzy okupują modularny sklep Apple’a (9924), pociąg Juliusza Verne’a (8654), okręt Invisible Hand (Niewidzialna ręka) ze Star Wars (7109).
Czytaj też:
Ikarusy za kauczuk i autobus na minus 30 stopni