W ramach finansowania z Krajowego Planu Odbudowy zakupionych zostanie 1159 zeroemisyjnych autobusów dla polskich miast. – To poprawa jakości podróży i jakości powietrza – mówiła w Gnieźnie ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
W obecności ministry klimatu i środowiska Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Gnieźnie odebrało pierwszą transzę elektrycznych autobusów. To
5 z dziesięciu pojazdów, zakupionych w ramach projektu o wartości 30 mln. Aż 75% tej sumy stanowi dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach projektu powstało też kilka stacji ładowania, a pracownicy miejskiego przewoźnika przeszli niezbędne szkolenia.
– Z Krajowego Planu Odbudowy na wymianę taboru autobusowego w miastach polskich, przeznaczamy łącznie 3 mld 400 mln zł. Za to będzie można wymienić blisko 1200 autobusów. To poprawa jakości podróży i jakości powietrza. Polacy tak jak Niemcy czy Francuzi zasługują na czyste powietrze. A plan poprawy jakości powietrza w polskich miastach wdrażamy każdego dnia – powiedziała na konferencji w Gnieźnie ministra Paulina Hennig-Kloska.
Program priorytetowy „Zielony Transport Publiczny” został uwzględniony w KPO w inwestycji G1.3.2 Zeroemisyjny transport zbiorowy (autobusy), gdzie na wsparcie zakupu 1159 szt. autobusów zeroemisyjnych przewidziano kwotę 3 379 mln zł. NFOŚiGW do końca bieżącego roku zawiera umowy na trzeci już nabór oraz aneksuje z naborów pierwszego i drugiego celem zakontraktowania ww. kwoty, wspierając w inwestycjach polskie miasta.