Wielkopolski Gostyń planuje przejęcie nieczynnego dworca kolejowego z myślą o nadaniu mu nowej roli. Samorząd chce jednak zachować jego charakter transportowy z myślą o reaktywacji połączeń kolejowych do miasta. Przy dworcu raczej nie powstanie jednak węzeł przesiadkowy integrujący kolej i autobusy.
Jak informuje gmina Gostyń, samorząd chce przejąć na własność działkę, na której znajduje się dawny dworzec kolejowy w tym mieście. Gmina chce przejąć nieruchomość nieodpłatnie z myślą wykorzystania budynku na różnorakie cele.
– Planujemy zagospodarować budynek na obiekt użyteczności publicznej w zakresie kultury i transportu. Będzie to miejsce, gdzie młodzi mieszkańcy naszej gminy będą mogli spędzać czas w sposób zorganizowany, rozwijać swoje pasje oraz wpływać na kierunki rozwoju miasta przez wskazywanie swoich potrzeb. W ramach prac adaptacyjnych budynku zostanie wydzielone miejsce na poczekalnie, które przy rewitalizacji linii kolejowej nr 360 na odcinku Gostyń-Kąkolewo w ramach programu Kolej Plus będą wykorzystywane przez pasażerów – mówi nam Przemysław Przybył, naczelnik Wydziału Rozwoju i Gospodarowania Mieniem Gminy Gostyń.
Przybył dodaje, że Gostyniowi zależy na zadbaniu o historyczną wartość dworca i przeciwdziałaniu jego dalszej dewastacji. Samorząd planuje sfinansować inwestycję ze środków zewnętrznych, choć jak na razie nie precyzuje z jakich.
Starania gminy Gostyń potwierdza nam Paulina Kozioł z PKP S.A., a więc spółki będącej obecnym właścicielem dworca, która przekazała, że obecnie toczą się rozmowy między spółką a miastem odnośnie przekazania opisywanej nieruchomości.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że Gostyń jest obecnie pozbawiony regularnych połączeń kolejowych. Ma się to zmienić dzięki programowi Kolej Plus, o czym więcej
pisaliśmy tutaj.Przy okazji pytań o przyszłość dworca kolejowego zapytaliśmy Przemysława Przybyła o to, czy gmina będzie dążyła do stworzenia centrum przesiadkowego w rejonie obiektu, który mógłby zintegrować połączenia kolejowe z dalekobieżnymi połączeniami autobusowymi oraz komunikacją miejską. Obecnie bowiem dworzec autobusowy jest oddalony od dworca kolejowego i choć dystans ten nie jest przesadnie duży, to jednak nie można w tym przypadku mówić o dobrej integracji dwóch różnych gałęzi transportu.
– Dworzec autobusowy w Gostyniu, położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie budynku PKP Dodatkowo usytuowanie w przestrzeni miejskiej dworca kolejowego, uniemożliwia przeniesienie w to miejsce dworca autobusowego. Wydaje się również że z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo obu obiektów, takie działanie byłoby obecnie bezzasadne – napisał nam nasz rozmówca.