Kanadyjskie i europejskie firmy hyperloopowe tworzą pierwsze w branży partnerstwo w celu ustanowienia międzynarodowych standardów i ram regulacyjnych. Wśród firm znalazła się też Hyper Poland.
– Ustanowienie międzynarodowych ram dla opracowywania standardów kolei próżniowej jest ważnym krokiem w kierunku pewności, że proponowane rozwiązania spełnią wymogi bezpieczeństwa i regulacyjne, a odpowiednie partnerstwa między firmami hyperloop i organizacjami badawczymi powinny prowadzić do szybszego wdrożenia tej przełomowej technologii – tłumaczy sens porozumienia Przemysław Pączek, szef Hyper Poland.
Wiodące kanadyjskie i europejskie firmy zajmujące się rozwojem technologii Hyperloop ogłosiły międzynarodowe partnerstwo w celu zdefiniowania, ustanowienia i standaryzacji metod oraz ram regulujących transport próżniowy (hyperloop). Partnerstwo obejmuje liderów branży, w tym TransPod (Kanada, biura we Włoszech i Francji), Hardt Hyperloop (Holandia), Zeleros Hyperloop (Hiszpania) i Hyper Poland (Polska, biuro w Niemczech).
Partnerstwo jest otwarte dla wszystkich przedsiębiorstw, instytucji badawczych, organów regulacyjnych oraz rządów, które zadeklarują gotowość podjęcia się wyznaczonych zobowiązań, w tym prowadzenia badań, dyskusji oraz zagwarantowania odpowiednich praktyk.
Porozumienie grupuje firmy, które zajmują się różnymi aspektami hyperloopa. Zarówno całą koncepcją – Hyper Poland przygotowało m.in. plan połączenia najważniejszych miast Polski i planowanego CPK hyperloopem – jak i konkretnymi jego elementami – TransPod przygotowało koncepcję kapsuły pasażerskiej.
Hyperloop to, na razie pozostająca w sferze planów, koncepcja nowego środka transportu, który ma łączyć zalety podróży szybką koleją i samolotem. Kapsuły z pasażerami, miałyby poruszać się z prędkością bliską prędkości dźwięku, wewnątrz specjalnej tuby, przy minimalnym tarciu i oporze powietrza. Na świecie powstało kilka firm, które chcą hyperloopa wykorzystać komercyjnie, a zainteresowani są tym m.in. miliarderzy Elon Musk (pomysłodawca wykorzystania na szeroką skalę tej technologii) i Richard Branson (niedawno zainwestował w najbardziej w tej kwestii zaawansowaną firmę Hyperloop One.