Od jakiegoś czasu szczególna uwaga jest w Polsce poświęcana samochodom o napędzie elektrycznym - zwłaszcza po ostatnich zapowiedziach rządu, że będzie to kierunek rozwoju m.in. transportu publicznego premiowany przez państwo. Jednak w obliczu braku możliwości pozyskania odpowiedniej ilości energii elektrycznej z "czystych" źródeł, istotne mogą okazać się także rozwiązania dotyczące np. wykorzystania biogazu do napędzania pojazdów komunikacji publicznej.
Przedstawiciele Instytutu Transportu Samochodowego wezmą udział we wrześniowej konferencji EkoTransport w Polsce Wschodniej - Olsztyn 2016. W trakcie tego wydarzenia zostanie podjęty temat aspektów ekonomicznych wykorzystania biometanu w miejskim transporcie autobusowym na przykładzie doświadczalnej instalacji CBG. Instytut Transportu Samochodowego brał udział w międzynarodowym projekcie badawczym, którego efektem było powstanie doświadczalnej instalacji oczyszczania biogazu oraz sprężania, magazynowania i dystrybucji biometanu, znajdująca się w Niepołomicach. Temat ten podejmą podczas konferencji prof. dr hab. Inż. Wojciech Gis i dr inż. Jerzy Waśkiewicz z Instytutu Transportu Samochodowego.
Konferencja
EkoTransport w Polsce Wschodniej – Olsztyn 2016, organizowana przez
Prezydenta Olsztyna, TOR Konferencje oraz
Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny, podejmie szeroki zakres zagadnień związanych z potrzebami przewozowymi w makroregionie Polski Wschodniej. Konferencja podejmie tematykę zarówno transportu szynowego, jak i drogowego, uwzględniając uwarunkowania szans związanych z pozyskiwaniem środków z Unii Europejskiej, premiowania przez UE projektów przyczyniających się do budowania gospodarki niskoemisyjnej, czy wykorzystanie technologii napędu elektrycznego, gazowego, hybrydowego w autobusach. Wydarzenie to dedykowane jest przede wszystkim samorządom makroregionu Polski Wschodniej, jako tym, w których szczególnie istotne jest zahamowanie odpływu pasażerów od transportu publicznego i które szczególnie intensywnie powinny korzystać z szans na wymianę użytkowanego taboru. Zakres tematyczny konferencji obejmie również znaczenie transportu publicznego dla rozwoju ośrodków miejskich oraz jego rolę w rozwoju Polski Wschodniej, w kontekście kolejnej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej.
Udział w konferencji jest darmowy - zapraszamy do rejestracji.