fot. Piotr KałaRozpoczęcie Kongresu Transportu Publicznego
12 października w Warszawie otwarta została szósta edycja Kongresu Transportu Publicznego. Gości przywitała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.
– Chciałabym wyrazić ogromną satysfakcję, że tak ważny, prestiżowy kongres znów odbywa się w Warszawie. Tematyka konferencji porusza zagadnienia, które są istotne także dla władz miasta – podkreśliła, otwierając kongres Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m. st. Warszawy.
Stołeczna komunikacja ciągle się rozwija
Jak zaznaczyła, w ostatnich latach Warszawa przeznaczała ogromne środki na rozwój infrastruktury i transportu publicznego. – Stawiamy na rozwiązania innowacyjne. W tym celu współpracujemy zarówno z uczelniami, jak i producentami – mówiła Kaznowska. Jak wyliczała, stolica może się pochwalić m.in. budową centralnego odcinka II linii metra czy tramwaju do Tarchomina. Najważniejsze planowane inwestycje to linie tramwajowe na Gocław, Białołękę i do Wilanowa. Wspomnieć także trzeba o bardzo mocno rozwijanej sieci dróg rowerowych – dodała. Sukces także dzięki rowerowi miejskiemu
– Efekty bardzo dużych, ale też mniejszych inwestycji dają nam impuls rozwojowy. A dzięki kolejnym dużym środkom unijnym stolica może dalej się rozwijać – dodała Kaznowska. System warszawskiego transportu publicznego realizuje najwięcej przewozów pasażerskich w kraju. – Warszawa przewozi rocznie ponad miliard pasażerów. Dzięki konsekwentnemu wdrażaniu zasad nowoczesnego transportu miejskiego stajemy się coraz bardziej nowocześni i zintegrowani. Do wspólnego biletu włączamy nie tylko lokalnych przewoźników, ale i operujących w skali kraju – jak Koleje Mazowieckie – powiedziała wiceprezydent.
Jak podkreśliła Renata Kaznowska, rower publiczny to absolutny hit miasta. Liczy ponad 5 tys. rowerów, w tym elektryczne, dedykowane dla dzieci oraz tandemy. – Program pięknie się rozwija i dał spektakularny efekt wzrostu udziału roweru w podróżach – w tej chwili jego udział wynosi ponad 5 proc. To olbrzymi skok, bo w 2014 roku było to ok. 4 procent – podała wiceprezydent Warszawy.
Co na Kongresie?
Tegoroczny Kongres obejmie wyjątkowo szerokie spektrum tematyczne. Wśród omawianych wątków znajdą się m.in.:
• Transport publiczny w programie wsparcia rozwoju średnich miast • Redefiniując mobilność miejską. Nowoczesne rozwiązania i technologie a sposób w jaki myślimy o transporcie publicznym • Alternatywne paliwa w transporcie a niska emisja w polskich miastach • Technologie i źródła finansowania ekomobilności • Krakowski Szybki Tramwaj – główne założenia projektu • Oświetlenie i jego wpływ na komfort i bezpieczeństwo pasażerów w transporcie publicznym oraz aktywność mieszkańców miast • Transport w smart city – zmiany na przestrzeni lat • Czy parking to zło konieczne? Jak optymalnie wpisać miejsca parkingowe w przestrzeń publiczną? • Organizacja Stref Płatnego Parkowania – systemy wskazywania miejsc parkingowych, kontrola, windykacja, najlepsze praktyki • Polityka przestrzenna a polityka mobilności • Tworzenie zintegrowanych systemów informacji pasażerskiej • Systemy liczenia pasażerów i analiza danych – technologia i wykorzystanie w optymalizacji oferty transportowej • Mobilność aktywna - tworzenie miasta przyjaznego pieszym i rowerzystom • Kryteria oceny jakości usług przewozowych w transporcie zbiorowym • Centra przesiadkowe – planowanie, realizacja, najlepsze praktyki • Systemy zarządzania ruchem i ich wpływ na bezpieczeństwo w transporcie publicznym
Jak zwykle w Kongresie weźmie udział kilkuset gości reprezentujących miasta, regiony, organizatorów transportu, przewoźników, ekspertów i branżę transportu publicznego z całej Polski. W tym roku prelegentami i gośćmi KTP jest rekordowa liczba osób zza granicy. Obrady potrwają dwa dni.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.