Przetestowaliśmy kolejowy autobus Kolei Dolnośląskich do Góry. Połączenie ruszyło 3 września i aktualnie obejmuje 8 par kursów na trasie Rawicz - Góra. Dzięki temu miasto ponownie znalazło się w kolejowym rozkładzie jazdy, przez co np. z Wrocławia można tu dotrzeć na jednym bilecie i to pomimo łączonej, autobusowo-kolejowej podróży.
Władze Dolnego Śląska we współpracy z miastem Góra oraz powiatem górowskim
postanowiły uruchomić nowe połączenie kolejowo-autobusowe, łączące Rawicz z Górą. Dzięki temu powiatowa Góra ponownie znalazła się w kolejowym rozkładzie jazdy i to po ponad 30 latach od wstrzymania ruchu pociągów.
8 par kursów. Codziennie
Jak na razie do miasta dociera tylko autobus zastępczy, choć docelowo ma się to zmienić, bowiem województwo dolnośląskie
chce zrewitalizować linię kolejową nr 372, na odcinku Bojanowo - Góra. Zanim to jednak nastąpi podróżni mogą już przyzwyczajać się do widoku Góry umiejscowionej w kolejowym rozkładzie jazdy. Dzieje się tak dzięki temu, że nowo uruchomione połączenie funkcjonuje jako kolejowa komunikacja zastępcza.
Start połączenia nastąpił 3 września, wraz z wprowadzeniem kolejnej korekty rozkładu kolejowego, a my postanowiliśmy wybrać się w podróż “pociągiem na kołach” już 4 września. Rozkład jazdy, uwzględniający 8 par połączeń dziennie, jest realizowany przy pomocy jednego autobusu.
Bagażnik na rowery i trzy przystanki
Pojazd obsługujący połączenie to częściowo niskopodłogowy Mercedes Citaro. Pojazd ma niską podłogę do wysokości drugich drzwi. Naprzeciwko środkowego wejścia znajduje się miejsce dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, które zamiennie jest używane również do przewozu i transportu większych bagaży. Co ciekawe, autobus jest wyposażony również w bagażnik rowerowy zamontowany z tyłu pojazdu.
Autobus w barwach Kolei Dolnośląskich (a dokładniej nowej marki - KDA - Koleje Dolnośląskie Autobusy) kursuje z Rawicza przez Bojanowo do Góry i zatrzymuje się tylko w tych trzech miejscowościach. W Rawiczu przystanek umiejscowiono w zatoczce autobusowej naprzeciwko dworca kolejowego, dzięki czemu przesiadka do i z pociągu zajmuje niecałą minutę. Przystanek w Bojanowie także zlokalizowano przed dworcem kolejowym, a jego znalezienie ułatwia czytelny znak informujący o komunikacji zastępczej. W Górze przystanek zlokalizowano w zatoczce autobusowej przy ulicy Starogórskiej, niemalże w centrum miejscowości.
Niezła frekwencja
Podróż na całym odcinku, z Rawicza do Góry, ma zajmować około 40 minut i tak było również w przypadku naszych kursów (jechaliśmy z Bojanowa do Góry i z Góry do Rawicza). Warto pamiętać, że chcąc kupić bilet kolejowy do Góry musimy wpisać w wyszukiwarce hasło Góra Śląska, bowiem to właśnie taką nazwę nosiła stacja w tym mieście. Bilety można zakupić przez internet, ale też u obsługi autobusu.
Podróżowaliśmy do i z Góry poza szczytem komunikacyjnym, a mimo to na pokładzie kolejowego autobusu jechało z nami około 10 osób (w obu kierunkach). Miejmy nadzieję, że będzie to dobry prognostyk na kolejne tygodnie funkcjonowania tego swoistego pociągu na kołach.
Z Góry przez Rawicz do Wrocławia
W założeniu organizatora autobusy są skomunikowane z pociągami w kierunku Wrocławia na stacji w Rawiczu, przez co najszybszy kurs realizowany pociągami regionalnymi pokona trasę z Góry do Wrocławia w godzinę i 43 minuty. W tym przypadku wyjazd z Góry zaplanowano na 8:31, a na stacji Wrocław Główny pociąg z Rawicza zamelduje się o 10:14.