Coraz głośniej jest o szerszym wykorzystywaniu usługi mObywatel. Pojawiają się pomysły by z jej pomocą skrócić kolejki do lekarzy albo ułatwić zbieranie podpisów kandydatom na prezydenta. Nie są to jednak wdrożenia na najbliższą przyszłość. Inaczej wygląda to w przypadku usługi mStłuczka, nad którą trwają już prace.
mStłuczka w opracowaniu. Zgłaszanie kolizji będzie łatwiejsze
Sprawdziliśmy, co ciekawego, ale jednocześnie dotyczącego transportu, dzieje się w i wokół aplikacji mObywatel. Odpowiedzi udzielił nam odpowiedzialny za ten projekt Centralny Ośrodek Informatyki. Nowością będzie wspomniana już mStłuczka, która ma uprościć i przyspieszyć proces zgłaszania kolizji na drodze. Aktualnie prowadzone są prace o charakterze prawno-legislacyjnym, a produkt może trafić do użytkowników dopiero po ich zakończeniu. Kiedy to się stanie? Nasi rozmówcy nie sprecyzowali. Ale podzielili się garścią ciekawych informacji dot. mObywatela.
Bezpieczny autobus cieszył się powodzeniem w czasie ferii
Zaledwie kilka tygodni temu zakończyły się ferie, więc warto zacząć od rozwiązania Bezpieczny autobus. Z jego pomocą można szybko sprawdzić autokar, którym ma być realizowany przejazd. W tym celu wystarczy wpisać w aplikacji numer rejestracyjny pojazdu, żeby dowiedzieć się, czy ma on ważne badania techniczne i polisę OC. Od momentu uruchomienia stanu monitorowania usług, czyli od sierpnia 2024 roku (dane dla pozostałych usług również liczone są od tego miesiąca) z narzędzia Bezpieczny autobus skorzystano ponad 57 tys. razy. Jednego dnia, konkretnie 24 lutego br., usługi użyto rekordowe 587 razy.
mPrawo jazdy i Punkty karne cieszą się wielką popularnością
Elektroniczny dokument prawa jazdy, czyli mPrawo jazdy pobrało ponad 5,1 mln użytkowników. Dużą popularnością cieszy się też funkcja Punkty karne, z pomocą której można sprawdzić informacje o swoich wykroczeniach i, jak sama nazwa wskazuje, stanie punktów karnych. Kierowcy skorzystali z niej w ciągu zaledwie kilku kwartałów 17,2 mln razy. Z kolei narzędzie Mandaty pozwala sprawdzić listę mandatów (nie tylko tych opłaconych). W mObywatelu kierowca znajdzie informacje m.in. o kwocie do zapłaty czy nazwie organu, który wystawił mandat. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że usługa notuje ponad 70 tys. wywołań dziennie.
Z rozwiązań komunikacyjnych wymienić można jeszcze np. Moje pojazdy, które umożliwiają dostęp do danych o maszynach zarejestrowanych w Polsce. Dotyczy to numeru VIN, policy OC czy terminu badania technicznego. Usługa ma 4,5 mln użytkowników i składa się na nią ponad 53,5 mln dokumentów. Jest też historia pojazdu. Od sierpnia ubiegłego roku weryfikacji z jej pomocą dokonano ponad 12,8 mln razy. Użytkownik aplikacji może w ten sposób sprawdzić nie tylko dane techniczne pojazdu, ale też np. informacje o zdarzeniach z jego historii (uszkodzenia, zmiana właścicieli).
mObywatel przydatny też w transporcie kolejowym
Warto też wspomnieć, o systemie Bilkom, który można powiązać z aplikacją mObywatel. Rozwiązanie pozwala przechowywać zakupione online bilety na przejazdy pociągami, w tym PKP Intercity, PKP SKM w Trójmieście, Polregio itd. Użytkownik może też wykorzystać narzędzie do okazania biletu podczas kontroli. Z otrzymanych przez nas danych wynika, że w ramach mObywatela Bilkom jest wywoływany około 5 tys. razy dziennie.
Jest jeszcze Legitymacja Ulgowych Usług Transportowych, czyli dokument dla pracowników Polskich Linii Kolejowych oraz ich rodzin. Cyfrowa legitymacja w mObywatelu pozwala im wygodnie potwierdzać prawo do zniżek i ulg w transporcie kolejowym. Do tej pory doczekała się ona 47 tys. użytkowników. W tym miejscu należy dodać, że podczas korzystania ze zniżkowych przejazdów mogą się przydać legitymacja szkolna, studencka i emeryta-rencisty, które również można znaleźć w mObywatelu. Podobnie jest z Kartą Dużej Rodziny, która przydaje się w transporcie publicznym.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.