Gospodarka, jakość życia, mobilność, społeczeństwo, zarządzanie – to główne obszary charakteryzujące inteligencję miasta. Czy na ich podstawie możemy powiedzieć, której generacji smart city mamy w Polsce?
W świecie nauki funkcjonuje szereg definicji inteligentnego miasta. Według jednej z nich wyróżnić można trzy stopnie rozwoju smart city, oznaczane cyframi 1.0, 2.0 i 3.0. Smart City 1.0 charakteryzuje się inicjatywą ze strony dostawców technologii, którzy starają się przekonać samorządy do swoich rozwiązań. W Smart City 2.0 miasto ma już silnie sprecyzowane potrzeby dotyczące wykorzystania technologii. Smart City 3.0 to już pełne włączenie mieszkańców w proces zarządzania miastem. – W Polsce mamy do czynienia przede wszystkim z pierwszą i drugą generacją miast inteligentnych – mówi Jędrzej Puzyński, dyrektor programowy w Zespole Doradców Gospodarczych TOR. – Jestem przekonany, że aby wejść na kolejny poziom rozwoju niezbędne jest poszerzanie wiedzy, wymiana poglądów pomiędzy ekspertami z różnych miast i regionów w Polsce. Temu ma służyć Kongres Technologii Miejskich, który już za 3 tygodnie odbędzie się w Warszawie – dodaje.
Głównym celem Kongresu jest dostarczenie słuchaczom wiedzy niezbędnej do efektywnego wykorzystania nowoczesnych technologii, których tak wiele ostatnio pojawia się przy temacie inteligentnych miast. Przedstawiciele samorządów, nauki i biznesu dyskutować będą w 4 sesjach tematycznych: Miasto 2.0, Forum Technologii w Transporcie, Forum Światło w Mieście oraz Forum Elektromobilności Miejskiej.
Szczegółowy program i rejestracja na stronie
www.kongrestechnologiimiejskich.plUdział w wydarzeniu jest bezpłatny po rejestracji i otrzymaniu akredytacji od organizatora.