W Koninie ma powstać zintegrowany dworzec kolejowo-autobusowy, który będzie połączony z niewielką galerią handlową. Projekt jest już mocno opóźniony, choć prace mają zacząć się w drugim kwartale roku. Ministerstwo Infrastruktury szacuje, iż nowy dworzec zostanie oddany do użytku między lipcem, a wrześniem przyszłego roku.
Obecny dworzec kolejowy w Koninie zdecydowanie odstaje jakością i poziomem od innych tego typu obiektów w Polsce. Stary budynek ma już swoje lata i jest bardzo niefunkcjonalny, a wszyscy mieszkańcy Konina od lat oczekują na jego modernizację. Inwestycja dworcowa miała zacząć się już wiele miesięcy temu, lecz PKP SA, a więc zarządca obecnego dworca, tłumaczy opóźnienia wybuchem pandemii oraz znacznym wzrostem kosztów realizacji projektu, co miało wpływ na wybór generalnego wykonawcy prac. Stanowisko spółki zostało zawarte w odpowiedzi na
interpelację posła Tadeusza Tomaszewskiego. – Oferenci wielokrotnie wnioskowali o wydłużenie terminu na składanie ofert z powodu pandemii powołując się na braki kadrowe, co miało bezpośrednie przełożenie na wydłużenie harmonogramu realizacji projektu. Dodatkowo złożone oferty znacznie przekraczały zaplanowany budżet inwestycji. Spółka PKP S.A. chcąc zachować przyjęte standardy w zakresie budowy dworców kolejowych przeprowadziła dodatkowe negocjacje z oferentami. Przeprowadzenie negocjacji oraz dodatkowych prac w zakresie optymalizacji kosztów również wpłynęło na wydłużenie harmonogramu realizacji projektu – dodał Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury, który udzielił odpowiedzi na poselską interpelację.
Poseł Tomaszewski przypomina, iż nowy budynek będzie łączył w sobie cechy zarówno dworca kolejowego jak i autobusowego oraz małej galerii handlowej. Prawie rok temu
pojawiły się wizualizacje tego, jak ma wyglądać budynek po zakończeniu prac. Parlamentarzysta zapytał też Ministerstwo Infrastruktury o to, kiedy można spodziewać się początku prac związanych z nowym dworcem. Minister Bittel przekazał, iż wszystkie procedury związane z budową dworca miały być zakończone do 31 marca tego roku, a przekazanie placu budowy ma nastąpić w drugim kwartale tego roku.
– Zakończenie kompleksowej realizacji projektu zgodnie z jego założeniami oraz harmonogramem inwestycji przewidziane jest na III kw. 2023 roku – napisał Andrzej Bittel.
Nie dowiedzieliśmy się natomiast jakie są koszty budowy nowego dworca, ponieważ spółka PKP SA zasłoniła się umową z partnerem zewnętrznym odpowiedzialnym za część handlową inwestycji, a upublicznianie tej wiedzy mogłoby naruszyć tajemnicę przedsiębiorstwa.