Niedawno po przebudowie otwarto centralny dworzec autobusowy w Kijowie. Obiekt zmodernizowano po raz pierwszy w jego 60-letniej historii. Zachowano także pochodzące z lat 60. mozaiki.
Ponad 120 mln hrywien (17 mln zł) kosztowała kijowska inwestycja. Po remoncie dworca autobusowego dla pasażerów pojawiły się nowoczesne poczekalnie, pokój dla matki z dzieckiem, schody ruchome i rampy dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Co ciekawe, postanowiono zachować stare mozaiki i je odrestaurować.
Dworzec po remoncie będzie mógł obsługiwać ok. 7 tys. pasażerów dziennie. Stąd autokary odjeżdżają do prawie wszystkich ważnych ośrodków regionalnych, a także zagranicznych. Po przebudowie zwiększono liczbę peronów z 12 do 30. Bilety na połączenia można już rezerwować i kupować przez internet. Od 1 października dostęp na perony będzie możliwy po zeskanowaniu kodu QR z biletu.
– Wśród naszych priorytetów jest działanie ukraińskich dworców autobusowych według jasnych zasad. Niestety, istnieje duży problem nielegalnych przewoźników oraz dworców autobusowych w naszym kraju. To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa pasażerów. Będziemy walczyć z nielegalnymi dworcami autobusowymi i jednocześnie wspierać rozwój legalnie certyfikowanych obiektów. Obecnie pracujemy nad niezbędnymi dla branży zmianami regulacyjnymi – powiedział na otwarciu obiektu Ołeksandr Kubakow, minister infrastruktury Ukrainy.
Dworzec, należący do Kyiwpasserwis, został sprzedany firmie Bastion-Group i jej spółce Ukrpas za 230 mln hrywien w marcu 2020 roku. Firma jest również właścicielem pięciu innych dworców autobusowych w Kijowie, a także 18 innych dworców autobusowych i kolejowych w obwodzie kijowskim. – Sprzedaż kijowskiego dworca autobusowego w formie aukcji zapoczątkowała nowy projekt infrastrukturalny na dużą skalę. Dzięki reformie, proces prywatyzacji zamienia aktywa nieproduktywne w produktywne. Fundusz mienia państwowego przeprowadził już ponad 2000 przejrzystych aukcji, a porzucone aktywa państwowe odradzają się w całej Ukrainie wraz z nowymi właścicielami. Przed nami jeszcze setki takich działań – mówi Dmytro Sennyczenko, szef Funduszu Mienia Państwowego.
– We współpracy z Kyiwpasserwice przekształciliśmy stołeczny dworzec autobusowy w nowoczesny węzeł komunikacyjny, w którym pasażerowie poczują się komfortowo i wygodnie. Całkowicie zmieniliśmy model biznesowy, zapewniliśmy przejrzyste warunki współpracy dla przewoźników oraz uruchomiliśmy internetowy serwis sprzedaży biletów z możliwością ich rezerwacji i zakupu na dworcach autobusowych. W najbliższej przyszłości zaoferujemy pakiet rozwiązań informatycznych dla przewoźników do zarządzania przedsiębiorstwem – powiedział Maksim Skliarenko, dyrektor Ukrpas.
Dworzec autobusowy jest ozdobiony mozaiką Ady Rybaczuk i Włodzimierza Melniczenki. Powstała ona w latach 60. Podjęto decyzję o zachowaniu mozaiki, jako przykładu historycznego już dziedzictwa narodowego. Wpisano dzieła w nowe wnętrza dworca autobusowego.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.