W sierpniu zeszłego roku PKP SA podpisały umowę z Budimeksem na przebudowę zabytkowego modernistycznego dworca w Grudziądzu. Zamówienie jest wykonywane w formule projektuj i buduj. Wykonawca zgłosił uwagi co do stanu technicznego budynku, co wstrzymuje i wydłuża proces projektowy. – Zdecydowaliśmy się na zlecenie niezależnej ekspertyzy. Po jej zakończeniu podejmiemy dalsze decyzje w sprawie przebudowy dworca – informuje Bartłomiej Sarna z biura prasowego PKP SA.
Obecny budynek dworca został wybudowany w latach 1963-1965 wg projektu Zbigniewa Czekanowskiego. Wystrój wnętrz zaprojektował Bernard Cofta. W roku 2021 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków jako cenny przykład powojennego modernizmu. Założono jego przebudowę – z poszanowaniem architektury i elementów wystroju.
Na poziomie -1 zaplanowano garaż oraz lokale usługowe przy tunelu prowadzącym na perony oraz drugą stronę torów. Powstaną windy oraz pochylnie. Na parterze zaplanowano hol, poczekalnię, kasę, ogólnodostępne toalety, posterunek SOK, lokal handlowy (obecnie Biedronka). Na piętrze przewidziano pomieszczenia Fundacji Lotniczy Grudziądz (w tym księgarnię, biura, drukarnię), kawiarnię z zapleczem, modelarnię, punkt przyjęć interesantów komendy policji, salę wielofunkcyjną, toalety. Wizualizacje
tutaj.
PKP SA
podpisały umowę z Budimeksem w sierpniu 2023 r. Na realizację prac przeznaczono ok. 20 miesięcy, przy czym projekt miał być gotowy w ciągu 8-9 miesięcy. Nieoczekiwanie jednak na etapie projektowym pojawiły się komplikacje. – W lutym tego roku wykonawca poinformował nas o przeprowadzonej przez jego zespół projektowy ekspertyzie, która wskazuje na to, że budynek, z uwagi na jego stan techniczny, wymaga wymiany większości elementów konstrukcyjnych. W tej sytuacji z uwagi na kompleksowość zaproponowanych zmian i daleko idącą ingerencję w oryginalną konstrukcję obiektu, przy uwzględnieniu, że dworzec jest wpisany do rejestru zabytków, zdecydowaliśmy się na zlecenie niezależnej ekspertyzy, która zweryfikuje wnioski płynące z informacji przekazanych przez wykonawcę – informuje Bartłomiej Sarna z biura prasowego PKP SA.
Ostrożne stanowisko w tej sprawie zajmuje wykonawca. – W przypadku Dworca Kolejowego w Grudziądzu wciąż trwa etap projektowania. W wyniku dotychczasowych badań stwierdzono słabość pewnych elementów konstrukcyjnych, co jednak wymaga jeszcze weryfikacji i potwierdzenia na drodze dodatkowych ekspertyz, stąd również konieczność kontynuacji prac projektowych – informuje Robert Noremberg z biura prasowego PKP SA.
Sporządzenie opinii jest uzgodnione z konserwatorem zabytków. – Umowa na zleconą przez PKP SA ekspertyzę zostanie podpisana w najbliższym czasie. Prace nad nią potrwają dwa miesiące. Po ich zakończeniu oraz analizie wniosków z niej płynących podejmiemy dalsze decyzje w sprawie przebudowy dworca w Grudziądzu – zapewnia Sarna.