fot. Montiverdi, obr. kf, lic. CC BY-SA 4.0Autobus PKS Legnica
Sytuacja komunikacyjna powiatu legnickiego jest dobra – zapewniają tamtejsze władze. Niedawno upadł jednak legnicki PKS, a jego odpowiednik z Lubina zlikwidował połączenia obsługujące rejon Legnicy. Skomunikowanie zapewnia teraz przede wszystkim legnickie MPK i kolej, a przewozy wewnątrzpowiatowe są realizowane na niewielu trasach i wyłącznie w dni nauki szkolnej.
Z listy prowadzących działalność przewozową spółek wywodzących się z dawnej Krajowej Państwowej Komunikacji Samochodowej należy wykreślić kolejną firmę – PKS Trans-Pol z siedzibą w podlegnickim Jaworze, która jest spadkobiercą dawnego PKS Legnica i posługiwała się logo z napisem PKS Trans-Pol Legnica. Przewoźnik zawiesił swoje ostatnie kursy wraz z końcem sierpnia i nie świadczy usług w nowym roku szkolnym. Mimo to samorząd powiatu legnickiego zapewnia, że sytuacja komunikacyjna mieszkańców jest tam uregulowana i stabilna, a ich potrzeby są co do zasady zaspokojone. Linie wewnątrzpowiatowe obsługiwane w dni nauki szkolnej
Największe problemy związane z ubogą ofertą komunikacyjną miały miejsce na długo przed likwidacją kursów tej spółki. Najważniejszym przewoźnikiem dla miejscowości powiatu legnickiego był bowiem od dłuższego czasu inny PKS – z Lubina. W czerwcu 2020 r. zawiesił on jednak kursy na ośmiu trasach, a w całym powiecie funkcjonowała tylko jedna linia Chojnów – Zamienice przez Rokitki, na której kursowały autobusy prywatnego przewoźnika PPHU AL z Lubina. – W związku z tym podjęte zostały działania ze strony starostwa w celu opracowania planu transportowego – mówi Tadeusz Chodorowski, zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji i Transportu Drogowego w Starostwie Powiatowym w Legnicy.
Plan został uchwalony na początku 2021 r., ale wcześniej – we wrześniu zeszłego roku – prywatny przewoźnik Usługi Transportowe Krzysztof Drączkowski z Legnicy otrzymał cztery nowe zezwolenia na obsługę linii komunikacji regularnej. Zaczęły wówczas funkcjonować połączenia Chojnów – Stary Łom, Gołocin – Niedźwiedzice, Chojnów – Krzywa oraz jedna okrężna Chojnów – Chojnów przez m.in. Strupice. Wszystkie obsługiwane są wyłącznie w dni nauki szkolnej. – W związku z tym nie zachodzi taka konieczność i powiat nie jest organizatorem nowych linii – informuje nasz rozmówca.
Dobre skomunikowanie z Legnicą dzięki MPK i kolei
Na mocy odrębnych porozumień z miastem Legnica funkcjnuje natomiast skomunikowanie z samą Legnicą, która jest siedzibą tzw. powiatu ziemskiego, sama stanowiąc zaś odrębny tzw. powiat grodzki. – Osobno mieszkańcy są skomunikowani w ramach głównej magistrali kolejowej – dodaje przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Legnicy. Wskazuje na połączenia z Wrocławia w kierunku Żar i Żagania, a także Lubina i Rudnej-Gwizdanowa.
– Ze względu na powyższe uwarunkowania powiat nie pobiera dotacji z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych – informuje Tadeusz Chodorowski. Powiat nie ma obecnie planów uruchomienia połączeń, na które ubiegałby się o rządowe dofinansowanie. Po ostatnim Konwencie Wójtów i Burmistrzów powiatu legnickiego samorządowcy ponownie skierowali do konsultacji przyggotowywany plan transportowy. Na razie nie są więc znane rozwiązania długofalowe.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.