Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Kontrakt terytorialny dla Mazowsza podpisany

Dalej Wstecz
Data publikacji:
25-11-2014
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Kontrakt terytorialny dla Mazowsza podpisany
fot. Radek Kołakowski, lic. CC0 1.0 Wikimedia commons
Dzisiaj (25 listopada) został podpisany kontrakt terytorialny dla województwa mazowieckiego. Priorytetem dla Warszawy będzie kontynuacja budowy II linii metra. Zapowiadane są też inwestycje w tramwaje. Miasto jednak nie zdradza jakie konkretnie.

Kontrakt podpisali Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju oraz Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. W wydarzeniu uczestniczyły też Ewa Kopacz, premier rządu oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. Ten strategiczny dokument, będący umową ramową między rządem a Mazowszem, zawiera najważniejsze inwestycje, które mają być realizowane w perspektywie finansowej 2014-2020, głównie przy udziale środków unijnych. – Kontrakt terytorialny dla Warszawy oznacza kontynuację budowy II linii metra, czy rozbudowę sieci szynowej – tramwaje i Szybką Kolej Miejską – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Jedną z głównych inwestycji będzie rozbudowa II linii metra (II i III etap). Po centralnym odcinku, który niebawem zostanie oddany dla pasażerów, ruszy budowa odcinków 3+3 – czyli po trzy stacje w kierunku zachodnim, na Wolę i wschodnim, na Targówek (łącznie sześć stacji). W tej chwili toczy się przetarg na wykonawców. W trzecim etapie powstanie pięć nowych stacji – dwie na Bemowie (do skrzyżowania Powstańców Śląskich i Górczewskiej) i trzy na Bródnie. II linia zostanie do 2022 r. rozbudowana w sumie o 12,2 km, 11 stacji i wzbogaci się o dodatkowy tabor niezbędny do obsługi.

Z zakresu komunikacji tramwajowej przewidziano dalszą modernizację sieci i budowę nowych tras, budowę zajezdni Annopol i zakup taboru. Miasto nie zdradza na razie o jakie nowe trasy chodzi. – Dziś został podpisany kontrakt terytorialny. Które projekty będą realizowane, to kwestia uzgodnień między nami a marszałkiem – mówi Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika prasowego Urzędu Miasta.

Na nowe składy liczyć mogą Szybka Kolej Miejska i Koleje Mazowieckie. Obie spółki otrzymają środki na inwestycje związane z zapleczem technicznym (KM – w Sochaczewie, Tłuszczu i Radomiu, a SKM – na modernizację Stacji Postojowo-Technicznej Szczęśliwice). Uwzględniono również modernizację linii średnicowej (między dworcami Warszawa Zachodnia a Warszawa Wschodnia oraz linii obwodowej (odcinek Warszawa Gołąbki – Warszawa Gdańska).

Poza Warszawą uwzględniono m.in. prace na trasie E 75 Warszawa – Rembertów – Sadowne, poprawę przepustowości linii kolejowej E 20 Warszawa Rembertów – Mińsk Mazowiecki czy prace na linii kolejowej E 20 Warszawa – Poznań (odcinek Sochaczew – Swarzędz), a także na linii kolejowej Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki (linia nr 447). W kontrakcie znalazła się też poprawa dostępności komunikacyjnej portu Warszawa-Modlin. Jak przekonuje Urząd Marszałkowski, niezbędną inwestycją jest budowa bocznicy od stacji Modlin do lotniska wraz z budową stacji kolejowej w bezpośrednim sąsiedztwie terminala.

Więcej o inwestycjach drogowych w ramach kontraktu na portalu Rynekinfrastruktury.pl
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Łódź: Północna gotowa w trzech czwartych

Przestrzeń

Łódź: Północna gotowa w trzech czwartych

Roman Czubiński 04 września 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Łódź: Północna gotowa w trzech czwartych

Przestrzeń

Łódź: Północna gotowa w trzech czwartych

Roman Czubiński 04 września 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5