Niedawno PKP SA rozstrzygnęły przetarg na wykonanie projektu budowy nowego dworca i przebudowy stacji Olsztyn Główny. Od wyniku odwołał się konkurent, a Krajowa Izba Odwoławcza częściowo podzieliła jego racje. Teraz kolej musi na nowo zbadać oferty i odtajnić wcześniej zastrzeżone dokumenty.
Przedmiotem postępowania jest przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy dworca Olsztyn Główny wraz z modernizacją układu torowo-peronowego i infrastruktury kolejowej. Zakres prac PKP PLK obejmuje przebudowę infrastruktury torowo-peronowej, a PKP SA – wyburzenie istniejącego dworca kolejowego oraz budowę nowego budynku dworca kolejowego wraz z zagospodarowaniem terenu przyległego i niezbędną infrastrukturą. W ramach inwestycji ma powstać połączenie z Zatorzem.
O zamówienie ubiegały się dwa podmioty – Multiconsult Polska i TPF – które zaoferowały zbliżoną cenę w przedziale 7,7-7,8 mln zł brutto. Ostatecznie w połowie stycznia PKP SA
wybrały firmę Multiconsult, która złożyła tańszą propozycję. Jak pisaliśmy, Multiconsult Polska niejako wygrał przetarg
po raz drugi. W pierwszym przetargu razem firma, w konsorcjum z Przedsiębiorstwem Organizacji Inwestycji Allplan, proponowała 5,285 mln zł brutto, czyli mniej niż w aktualnym postępowaniu (o różnicę w cenie
pytaliśmy PKP SA). Wówczas do podpisania umowy nie doszło – Centralne Biuro Antykorupcyjne miało podejrzenia, że
przetarg był ustawiony.
Od wyników przetargu odwołała się firma TPF. Jej zdaniem konkurent powinien zostać wykluczona – jak m.in. podnosił TPF, zwycięzca wprowadził zamawiającego w błąd, do tego nie dokonał tzw. samooczyszczenia. – Z odwołania wynikał również zarzut nieuprawnionego utajnienia oświadczeń i dokumentów, których udostępnienia domagał się odwołujący – mówi Magdalena Grabarczyk, rzecznik prasowy Krajowej Izby Odwoławczej.
Wyrok w sprawie zapadł 6 lutego. KIO uwzględniła odwołanie w części dotyczącej zastrzeżenia jako tajemnicy przedsiębiorstwa szeregu dokumentów złożonych przez firmę Multiconuslut. Chodzi m.in. o wykaz doświadczenia osoby wskazanej na potrzeby weryfikacji kryterium oceny ofert, zobowiązań podmiotów trzecich (Sudop Praha i Metropolis), wykazy osób oraz wykazy usług wraz z dokumentami potwierdzającymi ich należyte wykonanie.
Krajowa Izba Odwoławcza nakazała zamawiającemu unieważnienie czynności wyboru najkorzystniejszej oferty, powtórzenie czynności badania i oceny ofert. Oczywiście stronom przysługuje też prawo odwołania się od decyzji KIO do Sądu Okręgowego.