Koszalin postawił dwa zupełnie nowe zielone przystanki. W ten sposób przekształcono przystanki Budowlanka 01 oraz Rondo Solidarności 02, na których pojawiły się nowe, 5-modułowe wiaty dla podróżnych, wyposażone w zielony dach oraz fotowoltaikę zasilającą oświetlenie i ładowarki urządzeń mobilnych.
Zarząd Dróg i Transportu w Koszalinie w ramach programu „EkoPrzystanek”, otrzymał w dniu 01.03.2024 r. dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie na zadanie pn. „Zakup wraz z montażem wiat przystankowych – Zielone przystanki w Koszalinie”.
Cel pilotażowego programu „EkoPrzystanek” to finansowanie budowy zielonych przystanków komunikacji miejskiej, budowy ogrodów deszczowych i wertykalnych, a także terenów zielonych. Dzięki temu wsparciu było możliwe zbudowanie dwóch „Zielonych przystanków”, wzbogaconych o ekologiczną infrastrukturę towarzyszącą (instalacja fotowoltaiczna, ławka solarna, zielony dach, pnącza, nasadzenia itd.), przy nakładzie finansowym Gminy Miasto Koszalin odpowiadającym postawieniu dwóch nowych standardowych wiat przystankowych, tj. 84,318 tysiąca złotych brutto.
Dofinansowanie projektu wyniosło niecałe 197 tysięcy złotych brutto, przy całkowitym koszcie zadania wynoszącym około 281 tysięcy złotych brutto, a wkład finansowy Gminy wyniósł zaledwie 30%, tj. 84.318,00 zł brutto.
W ramach zadania na dwóch przystankach - Budowlanka 01 (ul. Orląt Lwowskich), Rondo Solidarności 02 (ul. Gnieźnieńska) postawiono pierwsze w Koszalinie „Zielone przystanki”. W obu lokalizacjach zamontowano komfortowe wiaty 5-modułowe, a więc większe niż standardowe (długość ok. 6,5 m), wyposażone w przednią ścianę chroniącą pasażerów przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zielony dach pokryty matą rozchodnikową, system retencjonowania wody, stelaż po którym pnie się bluszcz oraz gazony otulające wiatę ze wszystkich stron ze specjalnie skomponowaną roślinnością.
Oba przystanki wyposażono w zestaw wolnostojących ławek z systemem fotowoltaicznym, w skład którego wchodzą totem z panelami fotowoltaicznymi, zasilacz, akumulator, ładowarki indukcyjne oraz na USB. Instalacja fotowoltaiczna zapewnia ponadto podświetlenie ławek oraz oświetlenie przestrzeni pasażerskiej w wiatach przystankowych po zmierzchu, a więc sprawia, że przystanek jest samowystarczalny pod kątem zaopatrzenia w energię.
Projekt wiat został stworzony z nawiązaniem do wyglądu, zastosowanych rozwiązań i kolorystyki pozostałych wiat w mieście, jednak dostosowano ich konstrukcję do możliwości umieszczenia znacznego obciążenia, jakim jest zielony dach. Jego ciężar spowodowany jest tym, że składa się z wielu odpowiednio dostosowanych do warunków miejskich warstw: drenażowej i filtracyjnej, mających za zadanie odprowadzanie nadmiaru wody, przewietrzanie korzeni i polepszanie wartości izolacyjnej konstrukcji dachowej; wegetacyjnej, tworzącej podstawę dla wzrostu roślin i umożliwiającej rozrost korzeni; roślinnej, którą stanowią maty wegetacyjne ze specjalnie dobranymi gatunkami mchu, rozchodnika i ziół, odpornymi na warunki panujące w przestrzeni miejskiej.
Tak skonstruowane zielone dachy przynoszą wiele korzyści dla miejskiego klimatu, są w stanie obniżyć wilgotność powietrza i temperaturę panującą w i wokół wiaty przystankowej, co poprawia odczuwalny komfort pasażerów oczekujących na odjazd autobusu, zwłaszcza w sezonie letnim. Zimą taka izolacja dachu zapobiegnie z kolei utracie ciepła w przestrzeni wiaty, co w połączeniu z zastosowaniem dodatkowych przednich, przeszklonych paneli wiaty, również wpłynie na komfort jej użytkowania w tym okresie.
Dodatkowo zielone dachy odciążają kanalizację miejską, gdyż przechwytują wodę opadową, dzięki której same się zasilają i praktycznie nie wymagają podlewania. Nadmiar wody odprowadzany jest systemem retencjonowania wody w celu nawadniania donic z roślinnością, zlokalizowanych wokół przystanku. Dodatkowa zieleń w przestrzeni miejskiej wzbogaca powietrze w tlen i zmniejsza zawartość CO2, a ponadto wzbogaca krajobraz miejski, czyniąc go bardziej przyjaznym dla człowieka i przyjemniejszym w odbiorze.
Wśród gatunków, które zasadzono na przystankach, znajdują się: bluszcz pospolity Hedera Helix, proso rózgowate ‘Squaw’, trzmielina Fortune’a ‘Emerald ‘n’ Gold’, turzyca Morrowa ‘Vanilla Ice’, berberys ‘Dart’s Red Lady’, szałwia omszona ‘Ostfriesland’, trzmielina ‘Emerald Gaiety’, kostrzewa Gautiera ‘Pic Carlit’, kostrzewa sina ‘Elijah Blue’.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.