W poniedziałkowy poranek 21 września, punktualnie o godzinie 8.00, rozpoczął się wyścig, który miał dać odpowiedź, czym najszybciej można dojechać do centrum Krakowa: tramwajem i rowerem czy samochodem. Faworytem okazała się komunikacja miejska. Wyścig zorganizowany został w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Przejazd został wyznaczony na dwóch trasach z Kurdwanowa i z Krowodrzy Górki na pl. Wszystkich Świętych. Po drodze trzeba było odwiedzić budynek Urzędu Miasta Krakowa (UMK) przy al. Powstania Warszawskiego.
Jak zwraca uwagę krakowskie MPK, już po 25 minutach nie było wątpliwości, że tramwaj w połączeniu z rowerem jest bezapelacyjnie najszybszym środkiem transportu. Osoba, która o godz. 8.00 wyjechała tramwajem z Krowodrzy Górki, a następnie wypożyczyła rower miejski przy rondzie Mogilskim, już o 8.15 dojechała do budynku UMK przy al. Powstania Warszawskiego. Niecałe 15 minut później była już na mecie wyścigu przy pl. Wszystkich Świętych. Samochód, który także o godz. 8.00 wyjechał z Krowodrzy Górki, ten sam dystans pokonał w 58 minut.
Osobie jadącej z Kurdwanowa do pl. Wszystkich Świętych przejazd tramwajem i rowerem z przystankiem przy budynku UMK zajął niecałe 45 minut. Samochód potrzebował na to aż 59 minut.
Wyścig samochodu z tramwajem i rowerem towarzyszył tegorocznym obchodom Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Rezultat tego wyścigu potwierdził fakt, że do centrum lepiej przyjeżdżać albo komunikacją zbiorową albo rowerem. Warto podkreślić także to, że poruszanie się tramwajem i miejskim rowerem jest wygodne. Posiadając bilet na Krakowskiej Karcie Miejskiej, można nie tylko korzystać z komunikacji, ale także wypożyczyć rower i przez 40 minut korzystać z niego bezpłatnie.
O tym jak polskie miasta świętują Europejski Dzień bez Samochodu przeczytasz
tutaj.
mat. organizatora
Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.