Trzy pierwsze nowe Lajkoniki II, z projektu obejmującego dostawę 60 nowoczesnych tramwajów, zostały już odebrane i mogą wozić pasażerów na liniach regularnych. Wagony zostały oficjalnie zaprezentowane w czwartek, 24 listopada, na terenie zajezdni tramwajowej Nowa Huta.
Zamówione tramwaje są kontynuacją projektu Lajkonik I, w ramach którego do Krakowa w latach 2020–2021 trafiło 50 nowych wagonów.
– Obecnie w Krakowie jest już pięć Lajkoników II, z czego pierwsze wyjechały dzisiaj na linie regularne, aby wozić pasażerów. Dostawa wszystkich 60 nowych tramwajów zgodnie z umową powinna się zakończyć w 2023 roku. Wtedy w Krakowie będzie kursowało już w sumie 110 nowych Lajkoników. Dzięki temu udział tramwajów z niską podłogą w całej flocie MPK wyniesie ok. 90 proc. – komentuje prezydent Jacek Majchrowski.
Nowe Lajkoniki II to trzyczęściowe pojazdy niskopodłogowe z czterema wózkami jezdnymi. Drzwi wejściowe o większej niż standardowo szerokości (1400 mm) zapewniają szybką wymianę pasażerów. Specjalna konstrukcja czoła pojazdu zmniejsza ryzyko wciągnięcia pieszego pod pojazd w razie wypadku. W nowych tramwajach będzie więcej przestrzeni z niską podłogą, a także więcej miejsca dla osób poruszających się na wózkach. Nowością będą także specjalne oparcia dla osób stojących. Tramwaje przewiozą jednocześnie 238 pasażerów, w tym 75 osób na miejscach siedzących. Będą wyposażone między innymi w klimatyzację, automat biletowy, system informacji pasażerskiej, kamery oraz porty USB do ładowania smartfonów.
– Zdajemy sobie sprawę jak ważny jest zakup nowych tramwajów dla naszych pasażerów. Dzięki temu możemy wycofywać z ruchu kolejne wagony wysokopodłogowe, z których trudno jest korzystać osobom z ograniczoną mobilnością. Nowe tramwaje będą wygodne nie tylko dla pasażerów, ale także dla naszych motorniczych. Ergonomiczna kabina, wygodny fotel i różnego rodzaju systemy bezpieczeństwa zapewniają komfortowe warunki pracy. Realizacja tak dużego kontraktu jakim jest zamówienie 60 nowych tramwajów jest możliwa dzięki kredytowi zaciągniętemu w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Podjęliśmy już także działania, aby cześć kosztów tego projektu mogła być sfinansowana ze środków Unii Europejskiej w obecnej perspektywie finansowej. Został już złożony w tej sprawie wniosek do Centrum Unijnych Projektów Transportowych – powiedział Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK Kraków.
Warto podkreślić, że dwa tramwaje z 60 sztuk będą przystosowane do jazdy bez zasilania z sieci trakcyjnej, a pozostałe zostaną tak zaprojektowane, aby w przyszłości móc korzystać z tego rozwiązania. Tym samym MPK kontynuuje projekt, który w przyszłości pozwoli krakowskim tramwajom kursować także na trasach, gdzie nie będzie dostępna sieć trakcyjna. Przypomnijmy, że zrealizowany poprzednio kontrakt z firmą Stadler także obejmował dostawę dwóch wagonów z takim systemem.
– Dziś wyjeżdżają na krakowskie tory pierwsze pojazdy Lajkonik wyprodukowane w ramach drugiego już zamówienia na niskopodłogowe tramwaje realizowanego przez Stadlera dla MPK Kraków. Mimo licznych obecnych wyzwań, między innymi związanych ze znaczną podwyżką cen komponentów do produkcji oraz ich utrudnioną dostępnością, intensywnie pracujemy nad realizacją zamówienia, aby dostarczyć wszystkie pojazdy w terminie. Cieszymy się, że dzięki naszym nowoczesnym pojazdom możemy przyczynić się do poprawy komfortu jazdy komunikacją miejską w Krakowie. Jesteśmy przekonani, że nowe Lajkoniki, podobnie jak pojazdy z pierwszej serii, będą cieszyć się uznaniem i sympatią krakowian – powiedział Tomasz Prejs, prezes zarządu Stadler Polska.
Krakowski przewoźnik planuje
zakup kolejnych nowych niskopodłogowych tramwajów, wyposażonych w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, monitoring oraz udogodnienia dla osób z ograniczoną mobilnością. Chodzi o nową umowę na dostarczenie do 2026 roku w sumie 60 nowoczesnych wagonów, przy czym w pierwszej kolejności planowany jest zakup 30 sztuk. Warto zaznaczyć, że część z tych wagonów będzie miała ponad 40 metrów długości.
Zanim jednak MPK w Krakowie ogłosi postępowanie przetargowe przeprowadzi wstępne konsultacje rynkowe. Ich celem jest uzyskanie informacji w zakresie niezbędnym do precyzyjnego przygotowania tego postępowania, w tym w szczególności opisu przedmiotu zamówienia nowych tramwajów.