System rowerów miejskich Wavelo oficjalnie zakończył sezon zimowy. Krakowski jednoślad jako jedyny w Polsce dostępny jest przez cały rok, choć zimą działa w mniejszej skali. Tej zimy mieszkańcy i turyści znów pobili rekord ilości wypożyczeń – granatowe rowery były wypożyczane ponad 41,5 tysiąca razy. Od marca na stacje wrócił komplet 1500 pojazdów.
Wraz z 1 marca operator rowerów miejskich Wavelo, firma BikeU, zakończył kolejny sezon zimowy. W trwającym od 1 grudnia okresie, krakowski jednoślad znów był dostępny dla swoich użytkowników przez cały rok. Zgodnie z miejską koncesją, w stacjach pozostawionych zostało ponad 500 rowerów, z łącznej puli 1500. Pojazdy znów cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem. Nawet w najzimniejsze dni korzystano z nich kilkaset razy na dobę. W sumie, w przeciągu trzech zimowych miesięcy, Wavelo wypożyczano 41 561 razy. To o ponad 1,5 tysiąca więcej niż w analogicznym okresie rok temu.
Znacznie wzrósł także pokonany na rowerach dystans. Podczas gdy na przełomie lat 2017 i 2018 zimą Wavelo przejechały około 102 tysiące kilometrów, w zakończonym sezonie liczba ta wzrosła do 112 tysięcy.
– Z jednej strony to oczywiście efekt bardzo łagodnej zimy. Z drugiej jednak wyraźnie widoczny trend – zimą coraz więcej mieszkańców przekonuje się do korzystania z rowerów – ocenia Albert Wójtowicz, dyrektor operacyjny Projektu Wavelo.
Pełna dyspozycyjność rowerów
Wraz z rozpoczęciem marca, do dostępnych dla użytkowników 500 sztuk Wavelo systematycznie dołączało 1000 rowerów. Zimą przeszły one kompleksowy serwis, wraz z wymianą wielu podzespołów. – Za nami skomplikowana logistycznie operacja trwająca od początku grudnia do pierwszych dni marca. Nie tylko stale obsługiwaliśmy pozostające na mieście rowery, ale także zajęliśmy się serwisem pozostałych. Wraz z początkiem marca tysiąc rowerów Wavelo opuściło magazyn i zostało równomiernie rozdysponowane na 166 naszych stacji – tłumaczy dyrektor Wavelo.
Kraków przykładem
Wavelo po raz drugi z rzędu było jedynym systemem rowerów miejskich w Polsce dostępnych także zimą. W czasie gdy miasto i jego mieszkańcy zmagają się z występującym problemem z zanieczyszczeniem powietrza, jazda ekologicznym środkiem transportu mocno wpływa na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji. Wybierając rower, tylko w przeciągu 3 miesięcy zredukowano potencjalną emisję dwutlenku węgla do atmosfery o prawie 30 tysięcy kilogramów. Dostępności rowerów miejskich zimą zazdroszczą nam także inne miasta.
– Od mieszkańców, aktywistów i urzędników Warszawy, Poznania czy Wrocławia często otrzymujemy wiadomości i komentarze, świadczące o potrzebie dostępności rowerów także zimą. Póki co BikeU jest jedynym operatorem rowerów miejskich, który dostarcza swoje usługi przez cały rok – podkreśla Wójtowicz.