Dworzec kolejowy w Krośnie ma obecnie dwóch zarządców: jego część przejęło miasto, a część nadal należy do PKP SA. Remonty ich obu mają zakończyć się mniej więcej w tym samym czasie. Samorząd uzgodnił także z kolejową spółką zakres robót na styku obu obiektów.
Niedawno informowaliśmy na naszych łamach o
ogłoszeniu przez PKP SA przetargu na remont dworca kolejowego Krosno. Wcześniej plan odnowienia krośnieńskiego dworca i organizacji w nim placówki edukacyjno-rozrywkowej o nazwie Etnocentrum
ogłosił zaś samorząd miejski. Poszczególne części obiektu mają bowiem różnych właścicieli, którzy teraz porozumieli się w sprawie zakresu prac i terminu ich realizacji.
Część dworca od czterech lat należy do miasta – PKP SA przekazały gminie Krosno nieczynną część budynku dworca w 2015 r. – przypomina Anna Cierkowska, główny specjalista w Wydziale Prasowym Polskich Kolei Państwowych. Potwierdza też, że – jak wynika z wiedzy spółki – plan utworzenia tam Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej jest aktualny. Dodaje, że trwa rewitalizacja obiektu.
Pozostała część dworca – połączona z budynkiem miejskim ścianą – wciąż administrowana jest zaś przez PKP SA. Ogłoszony przetarg dotyczy tego obiektu, a także wiaty od strony torów i wieży wodnej. – Planowane prace obejmą wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, naprawę elewacji wraz z jej odmalowaniem, częściową wymianę rynien oraz rur spustowych, uzupełnienie utwardenia terenu przed dworcem kostką brukową, częściową wymianę cokołu dworca wykonanego z piaskowca, remont kominów i naprawę schodów przy budynku – wylicza nasza rozmówczyni.
Jest szansa, że prace zakończą się jeszcze w tym rokuDodatkowo wymienione zostaną obróbki blacharskie wiaty, wyremontowane zostaną zaś słupy, a sama jej konstrukcja zostanie odmalowana. Jak zapewniają nas służby prasowe PKP SA, kolej uzgodniła z miastem zakres prac na styku obu połączonych budynków. – Miasto wyremontuje wiatę (zadaszenie), która będzie połączona z wiatą należącą do PKP. Również chodnik zostanie połączony na granicy działek – precyzuje Anna Cierkowska. Konieczne były także uzgodnienia z konserwatorem zabytków. – Dotyczyły one kolorystyki elewacji, aby całość stacji PKP była w podobnych kolorach – zaznacza przedstawicielka zarządcy kolejowego.
– Jeżeli w przetargu wyłoniony zostanie wykonawca robót zlecanych przez PKP SA, to jest szansa, że remont zostanie zakończony jeszcze w tym roku – prognozuje Anna Cierkowska. – W podobnym czasie ma być zakończona inwestycja prowadzona przez miasto – dodaje. Żaden z przewoźników nie wyraził póki co chęci otwarcia na krośnieńskim dworcu kasy biletowej, więc najprawdopodobniej nie będzie jej tam równiez po zakończeniu wszystkich prac remontowych.