Za około miesiąc zmienią się nazwy kilku przystanków kolejowych na terenie całego kraju. Zdaniem PKP PLK będą one teraz lepiej dopasowane do rzeczywistej lokalizacji obiektów. Korekty będą dotyczyć przystanków zlokalizowanych głównie w mniejszych miejscowościach. Wyjątkiem jest tu podwarszawski Otwock.
W ostatnich latach rokrocznie dochodzi do zmian nazw stacji i przystanków kolejowych. Nie inaczej będzie w tym roku – grudniowa zmiana rocznego rozkładu jazdy stanie się okazją do przemianowania kilku obiektów na kolejowej mapie Polski. Zarządca infrastruktury tłumaczy, że chce w ten sposób ułatwić identyfikację obiektów, bo nowe nazwy mają lepiej odpowiadać ich geograficznemu położeniu. W części przypadków korekty są też związane z powstawaniem nowych centrów przesiadkowych.
Otwock w nazwach dwóch kolejnych przystanków
Tym razem zmiany będą dotyczyć głównie obiektów w małych miejscowościach. Przystanek Ruskie Piaski położony na linii nr 69 Rejowiec – Hrebenne będzie już za około miesiąc nosić nazwę Krzak. – Zmiana związana jest z nazwą miejscowości, w której znajduje się przystanek – mówi Magdalena Janus z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Przystanek Łaskarzew-Przystanek straci zaś drugi człon swojej nazwy i będzie odtąd po prostu Łaskarzewem. Nowa nazwa dotyczy przystanku na linii nr 7 łączącej Warszawę z Dorohuskiem. Nieopodal znajduje się stacja o nazwie Łaskarzew, jednak ma ona znaczenie jedynie w ruchu towarowym.
Nazwy dwóch przystanków kolejowych znajdujących się na terenie podwarszawskiego Otwocka zostaną rozszerzone o nazwę tego miasta. Świder będzie więc ujęty w rozkładach jazdy jako Otwock-Świder, a Śródborów – jako Otwock-Śródborów. Znajdujący się na wschodniej Lubelszczyźnie przystanek Klemensów będzie miał zaś nową nazwę Niedzieliska-Kolonia, bo tak nazywa się wieś, w której się on znajduje.
Witkowo nie tylko na wąskim torze
Sporo zmian zaplanowano też na trasie z Poznania do Szczecina (linia nr 351(. Strzebielewo Pyrzyckie stanie się Strzebielewem (tak nazywa się miejscowość), a Witkowo Pyrzyckie – Witkowem (tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bo wieś nosi urzędową nazwę Witkowo Pierwsze). Dodajmy, że przystanek Witkowo funkcjonował niegdyś w strukturach PKP na terenie Gnieźnieńskiej Kolei Dojazdowej, ta pozostaje jednak aktualnie poza zarządem PKP PLK i nie jest na niej prowadzony codzienny ruch pociągów rozkładowych.
Listę przystanków, których nazwy zostaną zmienione, zamyka Mierzęcin Strzelecki. Od grudnia będzie on zwyczajnym Mierzęcinem. W tym roku nie są natomiast planowane zmiany nazw dużych dworców poprzez dodanie członu Główny. W ostatnich latach w ten sposób zmieniono nazwy najważniejszych stacji m.in. w Lublinie, Radomiu i Zielonej Górze.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.