Po niemal ćwierćwiecznej przerwie kolej ponownie zapewni połączenia na trasie z Rogowa do Rawy Mazowieckiej. Na tym odcinku nie pojadą jednak pociągi wąskotorowe, a autobusy uzupełniające siatkę tras ŁKA. Na zlecenie wojewódzkiego przewoźnika przewozy zrealizuje PKS Skierniewice.
10 marca ma zostać uruchomiona piąta linia autobusowej komunikacji dowozowej Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. System połączeń uzupełniających wystartował w 2023 r. i w tym roku był już rozszerzany – w lutym otwarto kursy dowożące z Koluszek m.in. do Regien i Budziszewic Łódzkich. Tym razem łatwiejszy dostęp do kolei mają uzyskać mieszkańcy 17-tysięcznej Rawy Mazowieckiej i kilku okolicznych wsi.
Zaplanowano dobrą częstotliwość kursów
Jak poinformował łódzki przewoźnik, podobnie jak pozostałe połączenia uzupełniającej komunikacji dowozowej, linia do Rawy Mazowieckiej do końca czerwca tego roku będzie bezpłatna. Później trasa ma zostać włączona w standardowy system taryfowy przewoźnika. – Będzie 28 połączeń na dobę – zapowiedziała ŁKA. Oznacza to, że w każdym z kierunków realizowane ma być 14 kursów. W Rogowie możliwa będzie przesiadka do pociągów w kierunku Łodzi i Skierniewic. Kursy autobusowe ŁKA są obsługiwane jej taborem przez PKS Skierniewice.
Pomysł utworzenia autobusowej linii dowozowej do Rawy nie jest nowy. Po raz pierwszy taką koncepcję przedstawiły w 2018 r. poprzednie władze regionu łódzkiego z marszałkiem Witoldem Stępniem na czele. Wówczas rozważano jednak obsługę autobusem nieco dłuższej relacji – do Koluszek. Wówczas projektu jednak nie zrealizowano, a przez kolejnych kilka lat UMWŁ utworzył połączenia zintegrowane w wielu innych relacjach, głównie dzięki siatce linii dotowanych z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.
Równolegle do wąskotorówki
Komunikacja regionalna na trasie Rogów – Rawa Mazowiecka funkcjonowała przy tym do pocz. XXI w. w ramach struktur dawnego przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Regularne przewozy pasażerskie były bowiem realizowane na trasie Rogowskiej Kolei Dojazdowej (dziś to obsługująca turystów Kolej Wąskotorowa Rogów – Rawa – Biała). Liczba kursów na odcinku z Rogowa do Rawy była jednak stosunkowo niewielka, a wąskotorówka była wykorzystywana przede wszystkim na dalszym fragmencie do Białej Rawskiej.
Województwo analizowało w ostatnich latach możliwość ponownego uruchomienia przewozów na dawnej RKD. Niewątpliwie wymagałoby to jednak kompleksowego remontu infrastruktury. Operatorem kolei wąskotorowej jest aktualnie Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych, która opiekuje się trasą i kolekcją historycznego taboru od momentu wyłączenia kolei dojazdowych ze struktur PKP.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.