Dzięki współpracy miasta z prywatnym inwestorem Łódź zyska nowe przebicie kwartału. Piesi będą mogli dotrzeć z Piotrkowskiej na odnowioną dzięki programowi rewitalizacji obszarowej ul. Włókienniczą nowym estetycznym deptakiem. Efekt końcowy ma być gotowy jeszcze w tym roku.
Nowy ciąg pieszy będzie prowadzić poprzez podwórka przy Wschodniej 45 (tuż obok skrzyżowania z Włókienniczą) i Piotrkowskiej 22. Druga z nich jest własnością prywatnej spółki, która porozumiała się z władzami miasta w sprawie poprowadzenia pasażu przez obie nieruchomości. W tym celu zostanie zburzony mur, który obecnie oddziela oba podwórka od siebie, a na jego miejscu pojawi się ogrodzenie z furtką, otwartą w godzinach 6-23. W połączeniu z trwającym już remontem kamienicy przy Wschodniej 45 (również on jest częścią rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi) ma to doprowadzić do powstania nowej przestrzeni publicznej o wysokiej jakości. Zarówno od strony Wschodniej, jak i Piotrkowskiej wejście na pasaż będzie prowadziło przez bramy kamienic.
Likwidacja bariery umożliwi swobodne przejście z Piotrkowskiej do Włókienniczej. Miasto spodziewa się tam po zakończeniu
przebudowy tej ostatniej oraz budowy nowego
Pasażu Majewskiego dużego ruchu turystycznego. Powstanie tu wyłożona kostką kamienno-betonowa posadzka z wbudowaną fontanną tryskaczową, zostanie zasadzonych 30 drzew i ponad 800 krzewów, dzieci otrzymają plac zabaw, a dorośli – boisko wielofunkcyjne. Do przebywania w Pasażu Majewskiego mają zachęcać także altany i ławki. Na samej Włókienniczej głównymi atrakcjami mają być odnowione kamienice, w tym – dom własny Hilarego Majewskiego, najsłynniejszego łódzkiego architekta z XIX wieku.
– Swoją część prac w tym miejscu już realizujemy i z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie prac po prywatnej stronie nowego pasażu. Jestem przekonany, że metamorfoza tej przestrzeni, nasadzenia zieleni, powstanie lokali usługowych, handlowych i gastronomicznych będzie biznesowym strzałem w dziesiątkę – mówi pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi Adam Pustelnik. Magistrat liczy na poprawę dostępności do budynków i jej pozytywny wpływ na obroty sklepów i innych lokali w głębi podwórek.