Wciąż nie ma ostatecznej decyzji dotyczącej dofinansowania remontu łódzkiej ul. Wojska Polskiego. Miał on być połączony z wydłużeniem biegnącej tamtędy trasy tramwajowej do przystanku ŁKA Łódź-Marysin. Miasto liczy, że województwu uda się przesunąć środki unijne tak, by możliwe stało się wsparcie dwóch projektów transportowych, które zostały dofinansowane w ramach pierwszej tury konkursu RPO.
1 września
ogłoszone zostały wyniki konkursu projektów transportowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Najwięcej pieniędzy trafiło do Pabianic i Ksawerowa – podłódzkie gminy wyremontują za nie zdegradowaną linię tramwajową. Środki przeznaczone zostały także na zakup autobusów niskoemisyjnych dla Łasku i na budowę wojewódzkiego systemu roweru publicznego uzupełniającego sieć połączeń ŁKA, który ma objąć szereg miejscowości w całym regionie.
Skomunikowanie z pociągiem dzięki drogiemu tunelowiPewnym zaskoczeniem był brak na liście dofinansowanych inwestycji tej zgłoszonej przez Urząd Miasta Łodzi. Władze stolicy regionu chciały z funduszy unijnych wyremontować ul. Wojska Polskiego i zmodernizować biegnącą przy niej linię tramwajową. To jeden z odcinków miejskiej sieci pozostających w najgorszym stanie technicznym. Podjęcie tam prac wydaje się więc sprawą nad wyraz pilną.
Plany Łodzi obejmowały jednak nie tylko prace o charakterze naprawczym, ale i wydłużenie trasy kończącej się obecnie na pętli Doły (do niedawna funkcjonującej pod nazwą Strykowska). Ta miałaby zostać zlikwidowana. W jej miejsce kilkaset metrów dalej na północ powstałby nowy kraniec przylegający do peronu przystanku Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Łódź-Marysin. Doprowadzenie tam toru tramwajowego oznaczałoby konieczność poprowadzenia wykopu, a na dalszym odcinku – tunelu pod ul. Inflancką. Inwestycja miała kosztować ok. 114 mln zł i budziła w Łodzi liczne kontrowersje, także ze względu na jej dużą wartość.
Decyzja w ciągu miesiąca nie zapadłaUrząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zapowiedział, że będzie starał się o przesunięcie części środków tak, by móc dofinansować kolejne projekty transportowe w ramach RPO.
Decyzje w tej sprawie miały zapaść w ciągu miesiąca. Choć mamy już połowę października, kwestia wciąż nie doczekała się jednak rozstrzygnięcia.
– W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje w sprawie dofinansowania projektów, które nie otrzymały dotacji w pierwszej turze – powiedział nam Piotr Wasiak z Zarządu Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Łodzi. Tymczasem ZIM wciąż liczy, że przedsięwzięcie uda się zaplanować w zaplanowanym pierwotnie kształcie. – Nadal jest szansa na otrzymanie dofinansowania do przebudowy ul. Wojska Polskiego. Mamy nadzieję, że uda się zrealizować tę inwestycję w pełnym zakresie – stwierdza bowiem nasz rozmówca.
Rozstrzygnięcie ważne nie tylko dla ŁodziNa przyznanie środków liczą także władze Bełchatowa. W ramach RPO planowały one zakupić autobusy niskoemisyjne do obsługi tamtejszej komunikacji miejskiej. Projekt bełchatowski został oceniony wyżej niż łódzki – ten ostatni jest drugim w kolejności na liście oczekujących.