Miejski przewoźnik zamierza zbudować dwa kolejne wagony techniczne na bazie tramwajów typu 805Na. Jednym z nich będzie szlifierka torowa. Pierwotny projekt zakładał, że do jej stworzenia wykorzystany zostanie M6S, ale wkrótce może on trafić do jednego z kujawskich muzeów.
Łódzkie MPK nie prowadzi już modernizacji wagonów 805Na w celu ich dalszej eksploatacji liniowej. Nie oznacza to jednak, że w Zakładzie Techniki tej spółki nie toczą się szerokie prace remontowe przy pojazdach tego typu. W styczniu zeszłego roku
przewoźnik zaprezentował pierwszy w swoim taborze wagon techniczny zbudowany na bazie wycofanej z ruchu „osiemsetpiątki”. Wiemy już, że wkrótce na łódzkich torach pojawią się kolejne podobne pojazdy.
Jest laboratorium sieciowe, będzie także pług i szlifierka Będą one jednak pełnić inną rolę niż pierwszy techniczny 805Na. Ten jest bowiem tzw. laboratorium sieciowym. – Teraz w budowie są jeszcze dwa pojazdy: pług i szlifierka – mówi Agnieszka Magnuszewska, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – Łódź. Dodaje, że na stanie zajezdni nr 1 znajdującej się przy ul. Telefonicznej znajduje się poza tym para wagonów 805N-Elin. – Skład ten wykorzystywany jest jako holownik – tłumaczy. Nie przeszedł on jednak wcześniej gruntownej przebudowy przystosowującej go do pełnienia nowej roli.
Powstający pług będzie wyposażony także w urządzenie do odladzania sieci trakcyjnej oraz w balkon służący do prowadzenia napraw sieciowych. – Przewidywany termin ukończenia prac to jesień tego roku – zapowiada nasza rozmówczyni. Pojazd służący do szlifowania torów jest na razie dopiero projektowany. Początkowo zakładano, że pojazd będzie zbudowany na bazie wagonu M6S, a nie 805Na. – Musieliśmy jednak zrezygnować z tego pomysłu ze względu na bardzo wysokie ceny komponentów do tego wagonu – tłumaczy przedstawicielka spółki.
Łódzki M6S w kujawskim muzeum oręża i techniki? Pojazd, który nie stanie się wagonem technicznym, może natomiast wkrótce pełnić rolę eksponatu. Jego pozyskaniem jest bowiem zainteresowane Kujawskie Muzeum Oręża, Nauki i Techniki w Redeczu Krukowym. Placówka ma deklarować chęć jego odremontowania. – Wniosek muzeum jest rozpatrywany – usłyszeliśmy w MPK.
Łódzkie MPK eksploatuje dość szeroką flotę wagonów technicznych zbudowanych na bazie pojazdów starszych – 2N i 5N. Czy spółka zamierza zredukować ją w związku z budową pojazdów nowszej generacji? – Na razie nie mamy takich planów – stwierdza Agnieszka Magnuszewska.