Fot. Kasper FiszerPociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej
Wraz z początkiem września zaczną kursować dodatkowe pociągi na trasie Łódź Fabryczna – Koluszki, które współfinansuje Urząd Miasta Łodzi. Ich kursowanie związane jest z uciążliwym dla mieszkańców wschodniej części miasta i gmin ościennych remontem wylotowej ul. Rokicińskiej. Dodatkowo nieco wzmocniona ma zostać oferta komunikacyjna pomiędzy Łodzią Fabryczną a stacją na Widzewie.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami samorząd miasta Łodzi zlecił Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej obsługę realizowanej koleją komunikacji zastępczej związanej z remontem ul. Rokicińskiej – wylotowej ulicy we wschodniej części miasta. Stanowi ona element ciągu prowadzącego do satelickiej gminy Andrespol. Dodatkowe pociągi, jakie uruchomi ŁKA, mają służyć zarówno mieszkańcom Łodzi, jak i miejscowości ościennych, i dojadą aż do Koluszek (Urząd Miasta Łodzi będzie finansował kursy na odcinku z Łodzi Fabrycznej do Łodzi Andrzejowa).
Znacznie tańszy bilet miesięczny
– Chyba po raz pierwszy miasto wykorzystuje jako komunikację zastępczą kolej – mówiła Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi (w rzeczywistości pociągi o takim charakterze uruchamiane były także w czasie remontu tzw. trasy W – Z, ale ich rola była wówczas marginalna). Podkreślała ona, że utrudniony dostęp do komunikacji miejskiej mają obecnie nie tylko podróżni z łódzkiego osiedla Andrzejów (gdzie prowadzi ul. Rokicińska), ale także z innych mających dostęp do kolei dzielnic, m.in. Dąbrowy. Pociągi ŁKA mają więc stać się na okres toczących się robót ważnym elementem sieci transportowej.
– Dla mnie szalenie istotne jest to, że udało się nam wynegocjować także określone stawki za przejazdy – podkreślała Hanna Zdanowska. Uruchomieniu dziesięciu dodatkowych kursów do Koluszek towarzyszą bowiem zmiany w ofercie biletu strefowego ŁKA. Od 2 września tzw. II strefa obejmie także stacje Bedoń i Justynów. Dzięki temu cena biletu miesięcznego do Łodzi, który honorowany jest również w łódzkiej komunikacji miejskiej, spadnie z 220 do 108 zł (stosowane są ulgi ustawowe dla komunikacji kolejowej). Na jego podstawie będzie można korzystać także z komunikacji autobusowej gminy Andrespol.
Rola ŁKA duża także po zakończeniu robót?
ŁKA w dni robocze na trasie do Koluszek uruchamiać ma łącznie 30 pociągów (15 par), w tym 10 kursów (5 par) dotowanych przez łódzki samorząd. Bilety zintegrowane ważne są także w kursach Przewozów Regionalnych. Zarząd Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi zamówił ponadto dwie pary pociągów w krótkiej relacji Łódź Widzew – Łódź Fabryczna. W szczytach przewozowych pociągi mają kursować nawet trzy razy na godzinę.
– Ważne jest to, że dodatkowe pociągi zatrzymają się również na małych stacjach – ocenił Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. Podkreślał on, że w porozumieniu samorządów uczestniczy także gmina Andrespol. – Mam nadzieję, że podczas remontów pasażerowie tak przyzwyczają się do wygodnych pociągów ŁKA, że nie przesiądą się później z powrotem do samochodów – dodał.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.