fot. Kasper FiszerTramwaj i autobus zastępczy w Konstantynowie, fot. archiwalne
Czy w tym roku uda się zakończyć modernizację podmiejskiej linii tramwajowej z Łodzi do Konstantynowa Łódzkiego? Póki co zasadnicze prace na łódzkim odcinku trasy praktycznie nie ruszyły. Samorząd czeka bowiem wciąż na wydanie tzw. decyzji ZRID, która jest warunkiem rozpoczęcia robót.
Linia tramwajowa z Łodzi do pobliskiego Konstantynowa jest nieczynna już od czterech lat. Jej kursowanie zostało wstrzymane w związku ze złym stanem infrastruktury torowej i sieciowej, a przez kolejne trzy lata samorządy z obu miast nie rozpoczęły niezbędnego remontu. Inwestycja ruszyła jednak wreszcie w 2022 r., ale na łódzkim odcinku trasy zrealizowano póki co głównie roboty przygotowawcze.
Czy będzie wyścig z czasem?
Póki co łódzki samorząd wciąż czeka bowiem na wydanie tzw. ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej), bez którego prace budowlane nie mogą ruszyć. Dotychczas Urząd Miasta Łodzi wskazywał, że remont zakończy się w listopadzie. Przeciągający się proces pozyskiwania dokumentów może jednak ostatecznie wpłynąć na realność tego terminu.
– Wykonawca wykonał projekt, dokonał wszelkich uzgodnień, wykonał mapy podziałowe, a następnie złożył wniosek o wydanie decyzji ZRID – relacjonuje Małgorzata Loeffler, rzeczniczka prasowa Zarządu Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Łodzi. Zaznacza, że choć magistrat wciąż czeka na otrzymanie dokumentu, według jej opinii powinno się to stać lada moment. Dodajmy, że inwestycję ma zrealizować konsorcjum z liderującym Kemy, w skład którego wchodzi także należąca do miasta spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne – Łódź.
Będzie nowy harmonogram robót
Zakończenie zadania w tym roku kalendarzowym ma duże znaczenie z uwagi na korzystanie przez samorządy ze środków unijnych perspektywy 2014 – 2020. Projekty muszą więc zostać wkrótce rozliczone. Tymczasem powinniśmy spodziewać się przedstawienia nowego harmonogramu przedsięwzięcia.
– Po uzyskaniu decyzji ZRID będzie można określić ostateczny termin zakończenia robót – usłyszeliśmy od naszej rozmówczyni. Otwartym pozostaje więc pytanie, do kiedy konstantynowianie będą musieli korzystać z autobusów zastępczych linii 43a i 43B. Nie dojeżdżają one do ścisłego centrum Łodzi, a w związku z sytuacją drogową w godzinach szczytu punktualność bywa daleka od idealnej.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.