fot. MPK Łódź / FacebookTramwaj techniczny w Łodzi
Miejska spółka planuje w tym roku spore zakupy pojazdów technicznych, m.in. ciągnika siodłowego przydatnego do przewozu szyn. Wymienione mają zostać też najbardziej wyeksploatowane samochody Zakładu Przewozu Osób Niepełnosprawnych. W przypadku jednego z zamówień zawarto już umowę z dostawcą.
Do obsługi komunikacji miejskiej potrzebne jest o wiele więcej pojazdów niż tylko tramwaje i autobusy. Co roku największy przewoźnik w Łodzi dokonuje pewnych inwestycji także w zakresie swojego taboru technicznego. W 2022 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne – Łódź kupiło specjalistyczny podnośnik wykorzystywany m.in. przy podcinaniu gałęzi, naprawach elewacji, obsłudze monitoringu miejskiego podległego spółce itp.
Spore zmiany nastąpią w 2023 r.
Jeszcze w zeszłym roku MPK zawarło też umowę na dostawę nowego samochodu ciężarowego z dźwigiem hydraulicznym. Ma on trafić do Łodzi do listopada tego roku. W zeszłym roku MPK odebrało natomiast nową koparko-ładowarkę eksploatowaną przez Zakład Torów i Sieci. Rozpoczął się też najem długoterminowy nowych samochodów nadzoru ruchu – ośmiu dacii sandero i jednej dacii duster. – Natomiast kilka pojazdów zbyto z uwagi na ich stan techniczny i stopień wyeksploatowania – mówi Piotr Wasiak, rzecznik prasowy MPK-Łódź.
Przewoźnik wycofał więc dwa pojazdy transportu technologicznego o ładowności do 3,5 t, skuter, ciągnik rolniczy oraz jeden pojazd pogotowia technicznego. Znajduje to odzwierciedlenie w planach zakupowych na rok 2023. Do grudnia spółka chce pozyskać samochód osobowo-dostawczy o masie ładunku do 3,5 t i podobny pojazd ciężarowy mogący przewieźć do sześciu osób czy pojazd pogotowia technicznego z zabudową warsztatową. – Planujemy też zakup pojazdu dwudrogowego wieżowego z zabudową mini HDS (hydrauliczny dźwig samochodowy) na rozstaw osi 1000 mm – zapowiada nasz rozmówca.
Zmiany również w taborze do przewozu niepełnosprawnych
Plany obejmują także zakup cięższego samochodu ciężarowego z HDS i wywrotką oraz ciągnika siodłowego z naczepą do przewozu szyn i elementów torowych. Zmiany mają nastąpić także w taborze Zakładu Przewozu Osób Niepełnosprawnych. Dysponuje on aktualnie 23 pojazdami, spośród których wymianie mają podlegać trzy najbardziej wyeksploatowane egzemplarze.
Równolegle stopniowo wymieniany ma być też tabor liniowy spółki. W ostatnich dniach do eksploatacji weszły pierwsze tramwaje Mopdertransu. MPK zapowiedziało też plany zakupu kolenych wagonów używanych.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.