W tym roku nie uda się zakończyć przebudowy ul. Przybyszewskiego w Łodzi. O co najmniej trzy kwartały później powrócą tam zatem tramwaje. Łódź nie otrzyma też na realizację tej inwestycji części dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Niedawno informowaliśmy na naszych łamach o problemach Łodzi z rozliczeniem unijnej dotacji na modernizację podmiejskiej trasy tramwajowej do Konstantynowa Łódzkiego. W związku z istotnym opóźnieniem prac magistrat nie otworzy trasy do końca 2023 r. Dofinansowanie przyznane w ramach perspektywy oznaczonej formalnie latami 2014 – 2020 trzeba zaś wykorzystać najpóźniej 31 grudnia tego roku.
Lista operacji niefunkcjonujących będzie dłuższa
W związku z tym zadanie znajdzie się na liście tzw. operacji niefunkcjonujących, co pozwoli zatrzymać część unijnych środków proporcjonalnie do wartości przeprowadzonych do końca miesiąca prac. Wiemy już, że nie będzie to jedyny taki przypadek. Łódź nie zdąży sfinalizować jeszcze jednego przedsięwzięcia infrastrukturalnego mocno związanego z funkcjonowaniem miejskiej sieci tramwajowej.
– 31 października beneficjent, miasto Łódź, zgłosił potrzebę wpisania na listę operacji niefunkcjonujących także projektu Program niskoemisyjnego transportu miejskiego – przebudowa linii tramwajowej w ul. Przybyszewskiego na odcinku od pl. Reymonta do posesji nr 42 wraz z budową węzła przesiadkowego i przebudową torowiska od wiaduktów Przybyszewskiego do ul. Lodowej – poinformował nas bowiem Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. To właśnie samorząd szczebla regionalnego pełni rolę instytucji zarządzającej RPO. Łódź zadeklarowała, że do końca grudnia zrealizuje i rozliczy jedynie 82 proc. prac.
Trzy kwartały po ostatecznym terminie
Zgodnie z danymi przekazanymi nam przez służby prasowe marszałka miasto ma zakończyć realizację zadania w trzecim kwartale przyszłego roku. Uniemożliwi to pozyskanie dofinansowania unijnego na nieprzeprowadzoną w 2023 r. część robót. – Beneficjent będzie musiał pokryć niewykorzystaną część dotacji z własnych środków – tłumaczy UMWŁ.
Jeszcze w kwietniu, gdy rozpoczynał się remont jednego z odcinków Przybyszewskiego, miasto Łódź wskazywało, że inwestycja zakończy się w ostatnim kwartale 2023 r. Opóźnienie robót jest kolejną złą informacją dla pasażerów komunikacji miejskiej. Przez szereg miesięcy konieczne będzie bowiem korzystanie z autobusowej komunikacji zastępczej, która nie zapewnia m.in. bezpośredniego dojazdu do ścisłego centrum.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.