Asfaltowa, zastawiona samochodami „pustynia” ma zmienić się do końca roku w wypełnioną zielenią ulicę o uspokojonym ruchu. Dzięki ubiegłorocznemu głosowaniu do budżetu obywatelskiego jeden z odcinków ul. Pogonowskiego stanie się pierwszą w Polsce ulicą-ogrodem. Urząd Miasta z własnej inicjatywy rozszerzył zakres przebudowy o kolejny fragment ulicy.
Odcinek do przebudowy (od ul. Zielonej do al. 1 Maja) liczy ponad 300 m długości. Ma obecnie typowy przekrój uliczny: szeroką jezdnię i obustronne chodniki. Poza pojedynczymi drzewami nie ma tu żadnej zieleni. Parkowanie odbywa się częściowo na jezdni, częściowo na chodniku.
Radykalne zmiany: bezpieczeństwo...
– Po zakończeniu inwestycji ulica stanie się strefą zamieszkania: piesi będą mogli poruszać się całą szerokością drogi, nie będzie podziału na jezdnię i chodnik. Będzie to przestrzeń publiczna łącząca funkcję ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców – zapowiada Edyta Westrych-Maćkowiak z Zarządu Dróg i Transportu. Aby podnieść poziom bezpieczeństwa, projektanci przewidzieli strefę ruchu uspokojonego z uprzywilejowaniem pieszych i rowerzystów. Ulica będzie jednak nadal przejezdna w obu kierunkach. Znajdzie się na niej prawie 60 miejsc parkingowych.
Przebudowie będą podlegać także skrzyżowania z Więckowskiego i al. 1 Maja. – Aby poprawić bezpieczeństwo wszystkich, zwłaszcza niechronionych uczestników ruchu, Więckowskiego zostanie zwężona do jednego pasa o szerokości 4 m. Poprawi to, między innymi, widoczność na przejściach dla pieszych i skłoni kierowców do ograniczenia prędkości. Pozostała przestrzeń zostanie wykorzystana na chodniki i zieleń – zapowiada przedstawicielka ZDiT. Przy al. 1 Maja zostanie natomiast przebudowany peron przystanku autobusowego, który zyska nową nawierzchnię z udogodnieniami dla osób niewidomych i niedowidzących oraz wiatę.
...i estetyka
Przestrzeń ul. Pogonowskiego będzie odznaczała się też podwyższonymi walorami estetycznymi. – Nawierzchnia zostanie wykonana z kostki betonowej i granitowej. Przewidziano wprowadzenie mebli miejskich: ławek, stojaków rowerowych i koszy na odpady. Obie strony zostaną obficie obsadzone zielenią: ponad 70 drzewami, krzewami i bylinami – wylicza E. Westrych-Maćkowiak. Na wysokości szkoły powstanie placyk, mający stać się miejscem odpoczynku dla dorosłych mieszkańców i zabaw dla dzieci. Przebudowy doczeka się też skwer na rogu ul. Zielonej. Chodzi o namiastkę parku, którego w tym rejonie Łodzi bardzo brakuje.
Oprócz tego wymianie ulegnie też oświetlenie całego odcinka, a oprócz typowych latarni pojawi się iluminacja zieleni. Wymiana nawierzchni zostanie wykorzystana do budowy kanału technologicznego dla infrastruktury podziemnej.
Zielonych ulic będzie więcej
Obecnie inwestor jest w fazie odbioru dokumentacji projektowej. – W tym tygodniu planujemy ogłosić przetarg na prace budowlane. Dalszy odcinek ul. Pogonowskiego – od al. 1 Maja do Legionów – jest również planowany do przebudowy jako część szerszego projektu ulic-ogrodów w trybie „zaprojektuj i wybuduj” – dodaje E. Westrych-Maćkowiak. To samo zadanie obejmuje przebudowę ul. Lipowej i 28. Pułku Strzelców Kaniowskich od al. 1 Maja do Więckowskiego. Układ obydwu części ulicy ma być komplementarny. Dokładny termin rozpoczęcia prac będzie znany po wyłonieniu wykonawcy i podpisaniu umowy. Wiadomo jednak, że ponieważ odcinek Zielona – al. 1 Maja będzie przebudowywany w ramach budżetu obywatelskiego, efekt końcowy musi zostać osiągnięty do końca roku.
Projekt przebudowy pierwszego odcinka ul. Pogonowskiego ma stać się wzorcem dla innych ulic na Starym Polesiu. Program ulic-ogrodów, o którym
pisaliśmy w maju br., ma stać się jednym z elementów uatrakcyjnienia tego rejonu miasta.