Tramwaje MPK-Łódź wróciły na ul. Legionów przed ok. miesiącem. Wielokrotnie zdarza się jednak, że ruch na tej śródmiejskiej ulicy jest blokowany przez źle zaparkowane samochody. Przewoźnik podkreśla, że wywołuje to bardzo duże problemy dla pasażerów.
Ruch tramwajów na ul. Legionów od pl. Wolności do Gdańskiej został wznowiony na początku marca tego roku. Kończy się bowiem opóźniona inwestycja będąca częścią szerszego programu remontów ulic w Śródmieściu. Oddany do użytku został też nowy układ torowy na pl. Wolności, dzięki czemu na swoją trasę po długiej przerwie wróciła linia nr 15.
Blokada przejazdu średnio co trzy – cztery dni
Przywrócenie tego ważnego połączenia nie zakończyło jednak problemów pasażerów. Relatywnie często zdarza się bowiem, że tramwaje nie mogą przejechać po dopiero co wyremontowanej ul. Legionów i po sąsiedniej Gdańskiej z uwagi na stojące w skrajni taboru samochody. – W ciągu ostatniego miesiąca mieliśmy osiem zatrzymań tramwajów linii nr 15 na tych ulicach – mówi Piotr Wasiak, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – Łódź.
Czas przerwy w ruchu wynosi zazwyczaj od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu minut. – We wszystkich tego typu przypadkach motorniczowie informują o nich centralę ruchu, która zgłasza sprawę do straży miejskiej, policji i organizatora transportu [Urzędu Miasta Łodzi] – opisuje procedury przedstawiciel MPK. W przypadku braku możliwości szybkiego odnalezienia właściciela źle zaparkowanego pojazdu służby wzywają lawetę, która odwozi auto na policyjny parking.
Problematycznych lokalizacji jest więcej
Nasz rozmówca przypomina, że kierowcy powinni upewnić się, czy zaparkowany pojazd nie znajduje się częściowo na torowisku. Zwraca też uwagę na poważne skutki nawet tylko chwilowego wstrzymania przejazdu, opóźnienie kursu dotyka bowiem wielu pasażerów i może mieć wpływ na dalszy przebieg podróży np. w przypadku przesiadek. Legionów nie jest przy tym jedyną łódzką ulicą, na której nieprawidłowo zaparkowane auta regularnie wstrzymują ruch tramwajowy. – Problem ten najczęściej występuje na ulicach w ścisłym centrum miasta: na Kilińskiego, Pomorskiej, Węglowej, Kopernika, a także na Legionów i Gdańskiej – usłyszeliśmy.
Piotr Wasiak zapewnia, że o wszystkich blokadach regularnie informowany jest Zarząd Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi. To magistrat może podjąć decyzje o działaniach mających zapobiec utrudnieniom, np. o fizycznej blokadzie możliwości parkowania na newralgicznych odcinkach. Pasażerowie MPK mogą zaś śledzić informacje o utrudnieniach np. poprzez specjalny profil MPK-Łódź Traffic na Facebooku.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.