Łódzcy radni podjęli uchwałę, w której uznali za zasadną zmianę nazwy stacji kolejowej Lublinek na Łódź Lublinek. PKP Polskie Linie Kolejowe nie zajęły jeszcze stanowiska w tej sprawie. Dotychczas zarządca infrastruktury oczekiwał od samorządów, że te pokryją koszty analogicznych zmian. Projektodawczyni uchwały zauważa jednak, że PLK i tak będą zmieniać oznakowanie w związku z toczącym się remontem linii kolejowej nr 14.
Niedługo na wniosek władz Zielonej Góry
zmienią się nazwy przystanków pozostających od kilku lat w granicach administracyjnych miasta, które do tej pory nie mają w swoich nazwach członu Zielona Góra. Dotyczy to punktów Przylep (od grudnia Zielona Góra Przylep) i Stary Kisielin (wkrótce Zielona Góra Stary Kisielin). Na początku lipca uchwałę wzywającą PKP Polskie Linie Kolejowe do dodania nazwy miasta do nazwy stacji kolejowej podjęła również Rada Miejska w Łodzi.
Trzydzieści lat temu „Łódź” dodano tylko do Andrzejowa Łódzcy radni chcą, by zmieniła się nazwa stacji kolejowej Lublinek. – Podczas zmiany granic miasta Łodzi 1 stycznia 1988 r. ówczesne Polskie Koleje Państwowe zarządzające stacją, nie skorygowały nazwy obiektu – czytamy w uzasadnieniu podjętej uchwały (pis. oryg.). Jej projektodawca, radna Małgorzata Moskwa-Wodnicka (SLD), przypomina, że zmianie uległa wówczas nazwa innej łódzkiej stacji – Andrzejowa (później Łódź Andrzejów).
Autorka uchwały podkreśla, że o podjęcie działań w tej sprawie zwrócił się do niej mieszkaniec. Zauważa ona także, że w tym roku rozpoczął się remont linii kolejowej nr 14, na której położona jest stacja. – Zasadne jest, aby wymiana tablic odbyła się w ramach ww. działań [remontowych] i ich kosztów – ocenia. Jej stanowisko podzieliło 24 radnych przy braku głosów sprzeciwu.
Co z kosztami zmiany nazwy? Czy stacja Lublinek stanie się wkrótce Łodzią-Lublinkiem – na razie nie wiadomo. – Po otrzymaniu wniosku z Urzędu Miasta w Łodzi PLK podejmą decyzję o ustaleniu nazwy przystanku – powiedział nam jedynie Karol Jakubowski z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Przeszkodą mogą być w tym przypadku dotychczasowe procedury zarządcy infrastruktury, który oczekiwał od samorządów wnioskujących o zmiany nazw pokrycia wszystkich kosztów z tym związanych, a więc przede wszystkim kosztów tablic informacyjnych itp. (łódzka uchwała nie przewiduje przekazania na ten cel środków z budżetu miasta).
Problem nazwy stacji Lublinek stał się istotny przede wszystkim w związku ze znacznym zwiększeniem roli kolei w obsłudze ruchu miejskiego i aglomeracyjnego. Obecnie zatrzymują się tam wyłącznie pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej kursujące w relacji Łódź – Sieradz. W czerwcu tego roku przestano natomiast wyznaczać na Lublinku postoje pociągów Regio Przewozów Regionalnych w relacjach międzywojewódzkich z Łodzi Kaliskiej do Poznania Głównego i Wrocławia Głównego.