Dwie kolejne ulice na Starym Polesiu zyskają w tym roku nowe oblicze. Uporządkowaniu przestrzeni i uspokojeniu ruchu będzie towarzyszyło osadzenie jezdni drzewami i krzewami. Władze Łodzi są zadowolone z dotychczasowych efektów programu Zielone Polesie i zamierzają kontynuować go przez co najmniej kilka najbliższych lat.
– Planujemy w tym roku przebudować al. 1 Maja między Gdańską a Żeromskiego – informuje wicedyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Katarzyna Mikołajec. Projekt został przygotowany w ZIM już wcześniej, ze skierowaniem go do realizacji czekano jednak na działania Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej, zarządzającej miejskimi wodociągami.
Ulica zostanie wykonana w nowym standardzie. Nawierzchnia chodników będzie dzielona na trzy części według zasad przyjętych dla strefy wielkomiejskiej. Nawierzchnia jezdni pozostanie jednak asfaltowa. Przybędzie prostopadłych lub skośnych miejsc parkingowych, które ZIM uważa za potrzebne na tym odcinku. Przede wszystkim jednak pojawi się dużo zieleni: wstępny plan przewiduje nasadzenie 43 drzew i ok. 3 tysięcy metrów kwadratowych zieleni niskiej. – Nie będzie to typowy woonerf, ale wprowadzenie strefy zamieszkania będzie wymagało od kierowców ustępowania miejsca pieszym i rowerzystom – wyjaśnia Mikołajec. Cechą charakterystyczną przebudowywanych ulic są ponadto szerokie chodniki.
Druga inwestycja na 2019 r. to przygotowany w uzgodnieniu z mieszkańcami projekt ul. Lipowej między Więckowskiego a Zieloną. Poprzedni odcinek Lipowej (al. 1 Maja – Więckowskiego) został przebudowany jako
jeden z pierwszych w całym programie Zielone Polesie. Podział ulicy i materiały wykończeniowe będą nawiązywały do tej właśnie inwestycji. Również tu ZIM planuje zachować miejsca postojowe. Jezdnia, chodniki i ciągi pieszo-rowerowe zostaną wykonane bez różnicy poziomów. Zastosowane rozwiązania wymuszą na kierowcach zachowanie dużej ostrożności, tak by ulica była przestrzenią przyjazną dla mieszkańców. Zieleni będzie tym razem nieco mniej (17 drzew i 2500 metrów kwadratowych krzewów).
Przetarg na obie przebudowy jest w trakcie przygotowywania. ZIM ma nadzieję na większą konkurencję wśród wykonawców – do tej pory w postępowaniach związanych z programem Zielone Polesie startował zwykle jeden oferent. Aby uniknąć zakłóceń, związanych z poprzednich latach z brakiem koordynacji Zielonego Polesia z pracami wodociągowymi ŁSI, Zarząd zaczął uzgadniać terminy obu rodzajów inwestycji. Wszystkie kolejne przebudowy ulic na Starym Polesiu mają być poprzedzane projektowaniem instalacji podziemnych. Wykonawca obu części inwestycji będzie wybierany wspólnie przez oba podmioty.
Według dyrektora Wydziału Zarządzania Projektami Urzędu Miasta Robert Kolczyński magistrat ma już przygotowane plany zmian na Starym Polesiu w kolejnych latach. W roku 2020 Łódź zamierza przebudować na ulicę-ogród ciąg tworzący tzw. „łódzkie kolanko” – fragment, na którym Lipowa przechodzi w Próchnika, zakręcając w gęstej miejskiej zabudowie pod kątem prostym – a także ul. Strzelców Kaniowskich na południe od dotychczas przebudowanych odcinków aż do 6 Sierpnia, Pogonowskiego i Lipową w stronę Zielonej. – Dokumentacje są już opracowane. W kolejnych latach inwestycje przeniosą się na południe od Zielonej – zapowiada szef Wydziału. Wszystkie wymienione ulice przebiegają w relacji północ – południe. – Drogi ze wschodu na zachód, takie jak 6 Sierpnia czy Skłodowskiej-Curie, będziemy realizować w kolejnych latach, aby nie pogarszać dostępności komunikacyjnej poprzez jednoczesne rozkopanie całej siatki ulic – tłumaczy Kolczyński.